Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare cheltuieli de constituire
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare cheltuieli de constituire

Buna ziua,
Am preluat o contabilitate si am gasit urmatoarea inregistrare 6811=5311 cu 20 lei ptr. este decat chitanta , este corecta inregistrarea ?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna seara,

Aceasta inregistrare nu respecta principiile enuntate de reglementarile contabile, deoarece cheltuielile de constituire se inregistreaza in contul 201 Cheltuieli de constituire si se amortizeaza fie integral, fie intr-o perioada de pana la 5 ani in cazul in care se inregistreaza ca elemente de imobilizari. In orice situatie monografie prescrisa de Ordinul 3055, este urmatoarea:

201 = 5311/5121
6811 = 280

Numai bine,
Multumesc pentru raspuns, eu cred ca din gresala s-a inregistrat asa si acum nu stiu cum sa reglez situatia sa stornez 6811=5311 -20lei si sa duc aceasta chitanta (este decat chitanta cazier fiscal fara factura) in 628 sau 635 sa nu denaturez d101/2012 pe care am trimis-o.
Astept raspuns, multumesc!
Buna seara,

Daca faceti inregistrarile urmatoare nu veti denatura deloc declaratia 101/2012:

6811 = 5311 -20
201 = 5311 20
6811 = 280 20

Numai bine
Buna ziua, cazierul fiscal facut la infiintarea societatii trebuie trecut in 201 si amortizat? dar copiile xerox? acestea eu le-as trece pe 628, e ok? multumesc!
anomarairam, utilizator