Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare ch. infiintare SRL neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare ch. infiintare SRL neplatitor de TVA

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in ceea ce priveste urmatoarele date :

1. SRL a apelat la serviciile unei societati pentru infiintare. Procesul a inceput in nov. 2012, dar eliberarea CIF-ului s-a facut cu data de 10.12.2012, eu incep inregistrarea actelor cu data 10.12.2012 ?

2. Ch. notariale sunt corecte notele : 622 = 401 , plata 401 = 5311 ?

3. Chitanta ( pe numele unicului asociat ) reprezentand avansul pentru demararea procesului de infiintare trebuie inregistrata ? avand in vedere faptul ca apoi s-a facut chitanta de storno si dupa finalizare inregistrarii soc. s-a facut factura totala + chitanta ?

4. Cap. social este de 200 lei , sunt corecte notele :

- constituire cap. social :

456 = 1011 200 lei

- varsarea cap. soc intr-un cont bancar :

5121 = 456 200 lei

- inregistrarea extrasului bancar :

1011 = 1012 200 lei

- comision bancar :

627 = 5121 x lei

- pentru a avea de unde achita urmatoarele acte la ORC, etc. se intocmeste o disp. de incasare cu nota ctb :

5311 = 455

- ch. de constituire si plata acestora :

201 = 404
404= 5311

- daca s-a apelat la o soc. pentru a infiinta SRL-ul , cheltuielile aferente facturarii si platii se inregistreaza tot ca si ch de constituire ? avand note ctb . :

201 = 404
404 = 5311

Este corect sa amortizez ch. de constituire ? ( 6811 = 2801 )

Va multumesc pentru ajutor !

M.

da,sau le inregistrati direct pe cheltuieil prin 635 si 628 fara a mai trece prin 201 si apoi prin 6801
este corect