avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit pe teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit pe teren

buna

In urma decesului socrilor mei printre altele am ramas si cu 3 hectare de teten arabil,
de la stirile TV am aflat ca de anul acesta se pune impozit pe terenul arabil daca detii mai mult de un hectar.Daca la succesiune impartim terenul la fiecare membru al familiei ,eu un hectar ,sotia un hectar si fica noastra un hectar,mai trebuie sa platin impozit?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: aiurelul36 , utilizator 23:17, 19 Martie 2013
Nu ati inteles bine. Acel plafon peste care se plateste impozit se refera la venitul obtinut din cultivarea acelui teren cu diferite culturi si care s-a introdus din acest an.
Impozitul pe teren se plateste si anul acesta in mod normal ca si anii trecuti.
va multumesc
dar nici acum nu am inteles deci
impozitul pe venit e pe fiecare hectar?

Din og 8/2013 care completeaza si modifica codul fiscal:
nu se impoziteaza venitul obtinut din cultura cerealelor pe suprafete de pana la 2 ha;
nu se impoziteaza venitul obtinut din cultura legumelor in camp pe suprafete de pana la 0,5 ha
nu se impoziteaza venitul obtinut din cultura legumelor in spatii protejate pe suprafete de pana la 0,2 ha
si altele pe care le gasiti acolo.
Peste aceste suprafete sunt in lege trecute norme de venit la care se calculeaza impozit de 16% si contributie la sanatate de 5,5%.
De exemplu, daca aveti teren in suprafata de 3 ha cultivate toate cu cereale, pentru 2 ha nu platiti iar pentru un ha , la norma de venit de 449 lei vi se va calcula impozitul de 16% si contributia la sanatate de 5,5%.
Ultima modificare: Marți, 19 Martie 2013
george-neagu, moderator
multumesc

deci daca impart terenul cu fica si sotia si o sa detinem fiecare cate un hectar nu o sa mai platim impozit . E legal?
Pe langa cele spuse, sa stiti ca la succesiune, fiind terenul socrilor, se prezinta sotia dvs si fratii acesteia, nu dvs sau fiica dvs. In cazul in care vreunul din frati sotiei, este decedat, se prezinta copii acestuia. Deci intre sotii nu aveti ce imparti decat prin partaj, ca sa dati ficei, trebuie facuta succesiunea, iar dupa aceia sa ii dati un hectar, in acest fel nu mai platiti impozitul, cum reiese din calculul facut de @ george-neagu.

Mai sus ati primit articolul de lege, plus cum se calculeaza pt cele 3 ha, trebuie sa cititi decat.

Alte discuții în legătură

Impozitatre pe norme de venit levamihaela levamihaela Va rog ajutati-ma cu un raspuns! In 2009 am mers la finante si am solicitat un certificat fiscal pentru a putea obtine subventia pe hectar aferenta legumelor ... (vezi toată discuția)
Teren agricol impozitat - pensie amarianaro amarianaro Buna ziua si multe multumiri pentru raspunsurile anterioare. Intrebare: Cum se considera impozitul pe terenul agricol + sanatatea care au fost platite la ... (vezi toată discuția)
Impozit agricultura iancu123 iancu123 care este actul normativ care reglementeaza impozitul forfetar in agricultura, si cum se calculeaza, acesta? (vezi toată discuția)