Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... decontare transport auto - document justificativ
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

decontare transport auto - document justificativ

buna ziua!
pentru a putea deconta transport auto unui angajat care se deplaseaza cu autoturismul personal la o actiune in interes de serviciu, pe langa ordinul de deplasare emis de institutie, vizat si semnat la destinatie, se solicita bonul fiscal pentru deconatrea cheltuielii cu carburantul.
se pleaca de la suma rezultata din formula matematica: km * 7,5%* pret/litru carburant.
intrebarea mea este: valoarea bonului fiscal trebuie sa fie cel putin egala sau mai mare decat valoarea rezultata din formula matematica sau se poate lua reper doar pretul pe litru carburant?
multumesc
Nu are importanta valoarea bonului sau mai bine zis cat a alimentat( putea sa mai aiba in rezervor sau putea sa-si umple rezervorul). I se va deconta atat cat iese din calcul si trebuie sa fie inscris pe ordinul de deplasare ca aceasta (deplasarea) se face cu auto propriu .
carmen01011958, moderator