Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere din SRL - asociat si administrator plecati ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere din SRL - asociat si administrator plecati din tara, posibilitati

Buna ziua,
Sunt asociat intr-un SRL cu 50%, iar diferenta de 50% este detinuta de un cetatean strain, care este plecat din tara, si nici nu mai stiu unde l-as putea gasi.
Administratorul societatii este o alta persoana, tot cetatean strain, care nici ea nu este de gasit.
Ce as putea sa fac eu ca sa ma retrag din firma, avand in vedere ca nici nu putem functiona, dar singura nici nu pot sa inchid societatea?
Eu nu mai doresc sa fiu asociat in aceasta societate. Va rog sa imi recomandati o solutie.
Multumesc.
NoY, utilizator
Convocati adunarea generala, citati asociatul prin mica publicitate , la sediu si la ultimul domiciliu , aratati ordinea de zi respectiv inchiderea firmei , in lipsa lor puteti lua decizii cu procentul de 50%.Depuneti la registrul comertului si inchideti societatea. Scoateti un certificat fiscal ca nu are datorii la stat. Iesirea din firma inseama sa cesionati partile sociale pe care le detineti . Or , nu aveti cui le cesiona asa ca alta cale nu este.
Conform legii 31/90 cu ajutorul instanţei, competenta de soluţionare tribunalul, taxa de timbru 10lei.
În prealabil convocati aga desigur