Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DEMISIE ADMINISTRATOR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DEMISIE ADMINISTRATOR

AM O SOCIETATE DIN ANUL 2000 IN CARE SUNTEM 2 ASOCIATI. EU AM 40% DIN PARTI SI SUNT SI ADMINISTRATOR. ASOCIATUL MEU NU MAI VREA SA AVEM ACTIVITATE PE ACEASTA FIRMA INCEPAND CU 01.04.2009, CONTRAR VOINTEI MELE, DESI AU MERS TREBURILE BINE SI FARA PROBLEME PENTRU FIRMA. (IL BANUIESC CA AR INTENTIONA SA-SI DESCHIDA O ALTA FIRMA SINGUR)
Intrebarile mele sunt:
1.POT IMPIEDICA ACEASTA DECIZIE A LUI?
2.IMI POT DA DEMISIA DIN FUNCTIA DE ADMINISTRATOR ?

MULTUMESC ANTICIPAT
Dvs. aveti calitatea de administrator si nu functia de administrator.Ca urmare nu va puteti da demisia ci doar puteti fi revocat din aceasta calitate.Asociatul dvs. se poate retrage din firma iar dvs. sa continuati (daca e posibil) activitatea societatii. Nimeni nu poate fi obligat sa fie asociat daca nu doreste acest lucru.
Incercati sa ii sugerati sa se retraga din societate si sa cesioneze actiunile catre dvs. sau unui tert.
Astfel, fie deveniti asociat unic, fie continuati tot cu doi sau mai muti asociati
Asa cu ati fost sfatuita de catre Sorin Susca, d-voastra intruniti calitatea de Administrator si nu aveti functia de Administrator.
Cu alte cuvinte, in temeiul dispozitiilor Legii nr.31/1990, privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, ati fost numita in aceasta calitate de Administrator, fie prin Actul Constitutiv, fie prin Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor si nu angajata pe functia de Administrator, in temeiul dispozitiilor Legii nr.53/2003, Codul Muncii.
Dupa opinia mea, puteti sa va retrageti din aceasta calitate, dar trebuie sa aveti si acordul expres si scris al celuilalt asociat.
Decizia de incetare a activitatii a celuilalt asociat este foarte greu sa o impiedicati, dar puteti face totusi opozitie.
DA, SCUZE, CALITATEA DE ASOCIAT.
NU DORESTE CESIONAREA PARTIOR. MAI MULT E PE CALE DE A REZILIA CONTRACTUL DE INCHIRIERE AL PUNCTULUI DE LUCRU UNDE NE DESFASURAM ACTIVITATEA. PRESUPUN CA VIZEAZA ACEST SPATIU PENTRU VIITOR.
VA ROG SA-MI RASPUNDETI SI LA INTREBAREA LEGATA DE DEMISIE.

MULTUMESC
OK.

MULTUMESC