Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma inactiva - procedura, sediu expirat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma inactiva - procedura, sediu expirat

Cum se poate inchide o firma declarata inactiva in 2011? Firma nu a functionat niciodata, nu sau depus declaratii iar sediul social este expirat
la sediul ORC va vor da detalii asupra acestei solicitari.
Pentru a-si inchide firma, asociatul unic trebuie sa se prezinte la sediul Registrului Comertului in raza caruia firma isi are stabilit sediul social, cu un dosar care va include o cerere de radiere in original, o decizie a asociatului prin care se ia act de dizolvarea de drept a societatii ca urmare a expirarii duratei de functionare. Se va decide apoi radierea societatii, certificat emis de organul fiscal competent din care sa rezulte ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la cel de contributii sociale, certificate de rol fiscal de la Primarie, din care sa rezulte ca firma nu are datorii la bugetul local, situatia financiara de lichidare si dovezile privind plata taxelor si tarifelor legale (taxa de timbru, timbre judiciare si taxa de registru).