avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Rectificativa D112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Rectificativa D112

Buna dimineata,
incepand cu 01.02.2013 indemnizatia mi-a fost marita.In D112 la Sectiunea A nu am modificat suma datorata nici la impozitul pe venit si nici la C.A.S.S.
In schimb.foile de varsamant le-am completat cu sumele corecte.In ziua de 20.03.2013, atunci cand am depus D112,nu existau erori de validare. In schimb,am primit o atentionare:
A:validari globale
Creanta 32 =C.A.S.S.
atentionare regula:A21.32:(pt.codOblig=462)suma introdusa(32)=suma calculata(43).
Vreau sa pun situatia la punct ,scriptic vorbind(faptic am facut-o platind darile catre stat atat cat trebuie)
Inteleg ca trebuie depusa o ,,rectificativa".Buuuun!
Acelasi formular,bifez stg.sus prima varianta,corectez ce am primit la ,,atentionare",comletez ca si cum as face acum declaratia,o trimit si astept recipisa .
Mi-a scapat ceva? Sunt foarte ingrijorata pe aceasta tema,asta cu declaratiile,cu ,,statul" in general...
Va rog spuneti-mi ce trebuie sa mai fac sa fie in regula
Cu respect,Cornelusha
Cel mai recent răspuns: cornelusha , utilizator 19:57, 24 Martie 2013
Daca ati bifat la rectificativ si ati complectat corect la CAs ,atunci totul va fi bine..
Va multumesc foarte mult .Asa am facut si am primit recipisa fara erori de validare. Sunt complet linistita - ziua de 25 poate veni.
Cu respect,Cornelusha

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie unica pfi Alina Constantin Alina Constantin Buna ziua, Am SPV-UL activat si dupa nenumarate incercari nereusite de depunere a Declaratiilor Unice ( Rectificativa pentru 2018 si Veniturile Estimate ... (vezi toată discuția)
Erori la d112 cateldestept cateldestept daca am depus D112 si au fost identificate erori, trebuie depusa rectificativa sau declaratie initiala? (vezi toată discuția)
Decl.112-pierduta kinga79 kinga79 Vineri am primit o notificare de la finante, ca nu am depus declaratia.Azi am fost la ei, cu copia de la decl care am depus in 23 februarie..dar la ei nu ... (vezi toată discuția)