Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA despagubire
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA despagubire

buna ziua.am produs un acciden de masina in care eu am fost vinovatul.asigurarea mea obligatoriu de masina nu despagubeste pe celalalt proprieter.eu am asigurare obligatoriu valabil.vreau sa va intreb,ce este de facut in cazul aceasta,pantru ca proprietarul celalalt vrea sai fac eu masina,daca nu ,vrea sa ma dea in judecata.
Având valabila polita rca nu aveţi nici o problema.
Asteptati sa va dea in judecata si chemati in garantie asiguratorul.
Daca asigurarea dv. este valabila atunci nu va faceti probleme.
Daca va incadrati in unul din cazurile de mai jos prevazute in Ordinul 14/2011 al CSA atunci asigurarea RCA nu va poate ajuta.
Art. 27. - Asigurătorul nu acordă despăgubiri pentru:
1. cazurile în care proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului vinovat
nu are răspundere civilă, dacă accidentul a fost produs:
a) într-un caz de foră majoră;
b) din culpa exclusivă a persoanei prejudiciate;
c) din culpa exclusivă a unei tere persoane, cu excepia situaiilor prevăzute la
art. 26 alin. (2) pct. 5;
2. prejudiciile suferite de conducătorul vehiculului răspunzător de producerea
accidentului;
3. următoarele situaii:
a) prejudiciile au fost produse bunurilor aparinând persoanelor fizice sau
persoanelor juridice, dacă au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat în
proprietatea sau utilizat de aceeasi persoană fizică sau juridică si care este condus de
un prepus al aceleiasi persoane juridice ori de o altă persoană pentru care răspunde
persoana fizică sau persoana juridică;
b) bunul avariat si vehiculul asigurat fac parte din patrimoniul comun al soilor;
c) bunul avariat este utilizat de proprietarul vehiculului asigurat, care a produs
dauna;
4. prejudiciile cauzate în situaiile în care nu se face dovada valabilităii la data
accidentului a asigurării obligatorii RCA sau asigurătorul RCA nu are răspundere;
5. partea din prejudiciu care depăseste limitele de despăgubire stabilite prin
polia de asigurare RCA, produs în unul si acelasi accident, indiferent de numărul
persoanelor prejudiciate si de numărul persoanelor răspunzătoare de producerea
prejudiciului;
6. amenzile de orice fel si cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul,
utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea
prejudiciului;
7. cheltuielile făcute în procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau
conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului, chiar dacă în
cadrul procesului penal s-a soluionat si latura civilă;
8. sumele pe care conducătorul vehiculului răspunzător de producerea
prejudiciului este obligat să le plătească proprietarului sau utilizatorului care i-a
încredinat vehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui vehicul;
9. prejudiciile produse bunurilor transportate, dacă între proprietarul sau
utilizatorul vehiculului care a produs accidentul ori conducătorul auto răspunzător si
persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;
10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate în vehiculul cu care s-a
produs accidentul, dacă asigurătorul poate dovedi că persoanele prejudiciate stiau că
vehiculul respectiv era furat;
11. prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalaiile montate pe vehicule,
atunci când acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalaii de lucru;
12. prejudiciile produse prin accidente survenite în timpul operaiunilor de
încărcare si de descărcare, acestea constituind riscuri ale activităii profesionale;
13. prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase:
radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat
sau au agravat producerea prejudiciului;
14. prejudiciile cauzate prin utilizarea unui vehicul în timpul unui atac terorist
sau război, dacă evenimentul are directă legătură cu respectivul atac sau război;
15. preteniile ca urmare a diminuării valorii bunurilor după reparaie.