Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... URGENT!!! ACCIDENT CU VATAMARE CORPORALA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

URGENT!!! ACCIDENT CU VATAMARE CORPORALA

IN URMA CU O LUNA AM ACCIDENTAT CU MASINA O PERSOANA CARE SE AFLA LA VOLAN SI CIRCULA CORESPUNZATOR.EU AM POLITRAUMATISM LA MB INFERIOR IAR DUMNEALUI SI-A SPART CATIVA DINTI SI A NECESITAT SPITALIZARE.NU M-A ACTIONAT IN JUDECATA FIINDCA A ZIS CA NE INTELEGEM NOI...MASINA DUMNEALUI E AVARIATA IN PROPRTIE DE 80%,AM PLATIT REMORCAREA,TAXE,SI I-AM DAT ASIGURAREA RCA.ACUM EL VREA SA NE CEARA' DESPAGUBIRI'MATERIALE SI PROBABIL MORALE.EU STIU DI LEGEA 136/1995 CA ASIGURAREA TR SA IL DESPAGUBEASCA DAR BINEINTELES CA TR SA ACCTIONEZE IN JUDECATA.EU AR TR SA II PLATESC CE IMI CERE? VA DATI SEAMA CA NU AM BANII!NU SUNT ASIGURATE SI PERSOANELE IN CAZ DE ACCIDENT LA RCA? DECI CUM TR SA PROCEDEZ?AS DORI UN RASPUNS CAT MAI REPEDE! VA MULTUMESC!
~ Conținut șters la cerere ~
Rca despagubeste atat in ceea ce priveste daunele materiale provocate autoturiosmului implicat in accident , cat si daunele cauzate vatamarii sau decesului presoanelor din masina. In cazul dumneavoastra, daca se ajunge la proces chemati in garantie firma asiguratoare RCA.
NU STIU ZILELE DE SPITALIZARE,SI STIU CA EXISTA PANA LA 60 ZZILE IN CARE POATE SA DEPUNA PLANGERE.IN ORICE CAZ NU A STAT 21 DE ZILE IN SIPTAL IN CONTINUU CI ESALONAT ADICA 3-4 ZILE APOI A VENIT ACASA SI TOT ASA PT CA ERA ALERGIC LA ANTIBIOTICE SI TR SA STEA IN SPITAL
De numarul de zile spitalizare, depinde numai permisul dvs. Nu numai ca nu trebuie sa-i platiti dv.(ci Asiguratorul RCA) dar nu uitati sa solicitati Asiguratorului sa va returneze platile facute de dv.(remorcarea, taxe?!?)
:offtopic: Nu e mai placut sa cititi textul scris de mine?Incercati si dv. deblocand Caps Lock!
giani_cainele a scris:

IN URMA CU O LUNA AM ACCIDENTAT CU MASINA O PERSOANA CARE SE AFLA LA VOLAN SI CIRCULA CORESPUNZATOR.EU AM POLITRAUMATISM LA MB INFERIOR IAR DUMNEALUI SI-A SPART CATIVA DINTI SI A NECESITAT SPITALIZARE.NU M-A ACTIONAT IN JUDECATA FIINDCA A ZIS CA NE INTELEGEM NOI...MASINA DUMNEALUI E AVARIATA IN PROPRTIE DE 80%,AM PLATIT REMORCAREA,TAXE,SI I-AM DAT ASIGURAREA RCA.ACUM EL VREA SA NE CEARA' DESPAGUBIRI'MATERIALE SI PROBABIL MORALE.EU STIU DI LEGEA 136/1995 CA ASIGURAREA TR SA IL DESPAGUBEASCA DAR BINEINTELES CA TR SA ACCTIONEZE IN JUDECATA.EU AR TR SA II PLATESC CE IMI CERE? VA DATI SEAMA CA NU AM BANII!NU SUNT ASIGURATE SI PERSOANELE IN CAZ DE ACCIDENT LA RCA? DECI CUM TR SA PROCEDEZ?AS DORI UN RASPUNS CAT MAI REPEDE! VA MULTUMESC!

Reproducdin Ordinul nr. 20/2008 al CSA:
Art. 26. - (1) Asigurătorul RCA are obligația de a despăgubi partea prejudiciată pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretențiilor formulate în cererea de despăgubire, dovedite prin orice mijloc de probă. Fără a se depăși limitele de despăgubire prevăzute în contractul de asigurare RCA, în condițiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de valabilitate a poliței de asigurare RCA, se acordă despăgubiri, în formă bănească, pentru:
a) vătămări corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube consecință a lipsei de folosință a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecată efectuate de către persoana prejudiciată.
(2) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul, pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulației publice, în incinte și în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât și în timpul staționării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de despăgubire prevăzută în polița de asigurare RCA, pentru:
1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalațiile cu care a fost echipat vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale a remorcii, semiremorcii sau atașului tractat de vehicul;
2. prejudiciul produs din culpa conducătorului vehiculului asigurat, inclusiv în cazurile în care la data accidentului conducătorul vehiculului:
- a condus vehiculul fără consimțământul explicit sau implicit al asiguratului;
- nu este titularul unui permis care să îi dea dreptul să conducă vehiculul respectiv;
- nu a respectat obligațiile legale de ordin tehnic cu privire la starea și siguranța vehiculului respectiv;
3. prejudiciul produs prin fapta lucrului, când prejudiciul își are cauza în însușirile, acțiunea sau inacțiunea vehiculului, prin intermediul altui lucru antrenat de deplasarea vehiculului, prin scurgerea, risipirea ori căderea accidentală a substanțelor, materialelor sau a obiectelor transportate;
4. cazul în care persoanele care solicită despăgubiri pentru vătămări corporale sunt membrii familiei asiguratului, conducătorului auto sau ai oricărei altei persoane a cărei răspundere civilă este angajată într-un accident de vehicul;
5. prejudiciile provocate terților, consecință a deschiderii în timpul mersului sau atunci când vehiculul este oprit ori staționează a ușilor vehiculului de către pasagerii acestuia fără asigurarea că nu se pune în pericol siguranța deplasării celorlalți participanți la trafic.
Art. 27. - Asigurătorul nu acordă despăgubiri pentru:
1. cazurile în care proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului vinovat nu are răspundere civilă, dacă accidentul a fost produs:
a) de un caz de forță majoră;
b) din culpa exclusivă a persoanei prejudiciate, cu excepția situațiilor prevăzute la art. 26 alin. (2) pct. 5;
c) din culpa exclusivă a unei terțe persoane;
2. prejudiciile suferite de conducătorul vehiculului răspunzător de producerea accidentului;
3. prejudiciile produse bunurilor aparținând persoanelor fizice sau persoanelor juridice, dacă au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat în proprietatea aceleiași persoane fizice sau juridice și care este condus de un prepus al aceleiași persoane juridice ori de o altă persoană pentru care răspunde persoana fizică sau persoana juridică;
4. prejudiciile cauzate în situațiile în care nu se face dovada valabilității la data accidentului a asigurării obligatorii RCA sau asigurătorul RCA nu are răspundere;
5. partea din prejudiciu care depășește limitele de despăgubire stabilite prin polița de asigurare RCA, produs în unul și același accident, indiferent de numărul persoanelor prejudiciate și de numărul persoanelor răspunzătoare de producerea prejudiciului;
6. amenzile de orice fel și cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului;
7. cheltuielile făcute în procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului, chiar dacă în cadrul procesului penal s-a soluționat și latura civilă;
8. sumele pe care conducătorul vehiculului răspunzător de producerea prejudiciului este obligat să le plătească proprietarului sau utilizatorului care i-a încredințat vehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui vehicul;
9. prejudiciile produse bunurilor transportate, dacă între proprietarul sau utilizatorul vehiculului care a produs accidentul ori conducătorul auto răspunzător și persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;
10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate în vehiculul cu care s-a produs accidentul, dacă asigurătorul poate dovedi că persoanele prejudiciate știau că vehiculul respectiv era furat;
11. prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalațiile montate pe vehicule, atunci când acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalații de lucru;
12. prejudiciile produse prin accidente survenite în timpul operațiunilor de încărcare și de descărcare, acestea constituind riscuri ale activității profesionale;
13. prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase: radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat sau au agravat producerea prejudiciului;
14. prejudiciile cauzate prin utilizarea unui vehicul în timpul unui atac terorist sau război, dacă evenimentul are directă legătură cu respectivul atac sau război;
15. pretențiile ca urmare a diminuării valorii bunurilor după reparaț