Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Sunt nascuta in 8.08.1957 total ani vechime in munca 36,1 luna ; 9 luni somaj ;16 ani in grupa a2 a. Legal cand am dreptul sa depun dosarul? Voi fi penalizata ? Multumesc.
Femeile nascute in aug.1957 pot iesi la pensie de limita de varsta in iunie 2018 la 60 ani si 10 luni si un stagiu complet de cotizare de 30ani si 10 luni. Pentru cei 16 ani de grupa a II- a beneficiati de o reducere de 3 ani si 6 luni la varsta de pensionare, deci ati putea iesi la pensie de limita de varsta in iunie 2015. Tot pentru cei 16 ani de gr.2 vi se acorda un stagiu suplimentar de 3 luni la anul de grupa ( 3x16=48 luni, deci 4 ani, in concluzie aveti 40 ani de stagiu de cotizare).
Pensia anticipata ( fara penalizare) se acorda cu 5 ani mai devreme ( in cazul dvs. in iunie 2013) daca aveti un stagiu de cotizare de cel putin 38 ani si 10 luni.( conditie indeplinita in cazul dvs.)
Pensia anticipata partiala ( cu penalizare de 0,75 % pe luna de anticipare - 0,75 x nr lunilor de anticipare) se acorda cu 5 ani mai devreme ( tot in iunie 2013) daca aveti un stagiu de cotizare de min. 30 ani si 10 luni - conditie indeplinita in cazul dvs.
Dosarul il puteti depune in 8 aug 2013.
Cred ca ati facut o eroare de calcul undeva. Cred ca data depunere dosar ar fi 8iunie!
Limita de varsta la 57 de ani si 4 luni 08/12/2014(60 ani si 10 luni-3 ani si 6 luni).
Pensie anticipata la 55 de ani si 10 luni(08/06/2013).
Da. Scuze! 8 iunie 2013.
Gabi50, utilizator