Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere

Va rog sa ma ajutati intr-o problema ivita cu chiriasul societate comerciala.Am un spatiu inchiriat si din august 2012 chiriasul nu a mai deschis, i-am trimis notificare pt reziliere contract conform contractului cu preaviz de min 60 zile, si am specificat sa ne contacteze pt a rezolva problema.Nu a luat legatura cu noi si in 15 aprilie expira termenul, as dori sa imi spuneti ce pasi mai urmeaza pt a solutiona acest impediment.Va multumesc anticipat.
V-a achitat chiria in aceasta perioada? Daca da, nu puteti cere rezilierea contractului inainte de termen.
Daca nu , trebuie sa depuneti o cerere in instanta prin care aceasta sa dea o hotarare de reziliere pentru nerespectare obligatii contractuale si evacuarea chiriasului. Procedura ce poate dura si 1 an.
Incercati sa-l cautati pe chirias si sa vedeti care sunt intentiile lui si cum puteti ajunge la o intelegere pe cale amiabila.
A achitat chiria dar cu foarte mare intarziere si nu a respectat clauzele contractuale, chiria trebuia platita pana in data de 5 a luni in curs , dupa care se aplica penalitati de intarziere si dupa 20 de zile de neplata se rezilieaza contractul.In ianuarie nu a platit deloc pana in februarie.La reziliere se scrie ca se poate face prin cerere uneia dintre parti cu un preaviz de min 60 zile sau prin nerespectare clauzeler din contract.