avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfaturi Notar-Dovada spatiului de locuit (cetatean ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfaturi Notar-Dovada spatiului de locuit (cetatean strain)

Buna ziua!

Va cer sfatul pt. urmatoarea situatie. M-am casatorit de curand cu un cetatean strain si am mers la Oficiul pentru Imigrari pentru a depune cerere pt. carte de rezidenta (pentru sotia mea).

Unul din documentele solicitate este "dovada spatiului de locuit" (contract proprietate sau inchiriere)

In conditiile in care apartamentul in care locuim apartine parintilor mei, care nu se afla in tara si mai mult decat atat, nu am putut gasi contractul de proprietate, ce pot face ?

In vara anului 2007 mi-a fost furata cartea de identitate impreuna cu alte bunuri si m-am regasit intr-o situatie similara. Atunci a trebuit sa completez o cerere pe propria raspundere cum ca locuiesc la adresa respectiva si politistul comunitar a trecut pe la adresa sa verifice acest lucru.

Pot proceda in acest mod si de aceasta data ? Daca aveti informatii despre aceasta situatie, cum ar trebui sa procedez si unde ar trebui sa depun o asemenea cerere, va rog din suflet sa-mi spuneti cum pot rezolva.

Multumesc mult !:)

Daniel P.
Cel mai recent răspuns: dan_daniel , utilizator 11:00, 26 Februarie 2009
dan_daniel a scris:

Buna ziua!

Va cer sfatul pt. urmatoarea situatie. M-am casatorit de curand cu un cetatean strain si am mers la Oficiul pentru Imigrari pentru a depune cerere pt. carte de rezidenta (pentru sotia mea).

Unul din documentele solicitate este "dovada spatiului de locuit" (contract proprietate sau inchiriere)

In conditiile in care apartamentul in care locuim apartine parintilor mei, care nu se afla in tara si mai mult decat atat, nu am putut gasi contractul de proprietate, ce pot face ?

In vara anului 2007 mi-a fost furata cartea de identitate impreuna cu alte bunuri si m-am regasit intr-o situatie similara. Atunci a trebuit sa completez o cerere pe propria raspundere cum ca locuiesc la adresa respectiva si politistul comunitar a trecut pe la adresa sa verifice acest lucru.

Pot proceda in acest mod si de aceasta data ? Daca aveti informatii despre aceasta situatie, cum ar trebui sa procedez si unde ar trebui sa depun o asemenea cerere, va rog din suflet sa-mi spuneti cum pot rezolva.

Multumesc mult !:)

Daniel P.


Nimeni nu poate sa-mi sugereze ceva ? NIci o idee ? :sorry:
Dovada de spatiu se poate inlocui cu un acord scris, al parintilor(in cazul in care acestia sunt si proprietarii imobilului respectiv) din care sa reiasa ca va primesc in spatiu.Pentru cetateanul roman acest lucru este necesar la intocmirea cartii de identitate, iar pentru cel strain pentru obtinerea rezidentei.
Multumesc pentru raspuns. Totusi, daca dumnealor nu sunt in tara, ma gandesc ca e nevoie de procuri de la ambasada/consulat , una pentru obtinerea actelor, una de primire in spatiu...#-o

Dupa cum spuneam, acum aproape 2 ani, mi-au fost furate niste lucruri, printre care si C.I., nici atunci nu erau parintii mei in tara, dar am rezolvat la politie facand o cerere (declaratie) pe proprie raspundere ca locuiesc la adresa respectiva, la cateva zile dupa, politistul comunitar a venit in vizita sa verifice daca locuiesc la adresa respectiva.

ma gandeam ca poate scap si de data asta de hartogaraie si alte cheltuieli. Un alt inconvenient este ca parintii mei locuiesc destul de departe de cel mai apropiat consulat si e greu sa-si ia 1-2 zile libere, mai ales pe criza asta risca pierderea serviciului (plus cheltuielile pe procuri)
O sa vedem pana la urma cum rezolvam. Multumesc pt. raspuns, o sa intreb poate si la evidenta populatiei daca nu se poate face o cerere pe propria raspundere.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Februarie 2009
dan_daniel, utilizator
Poate stie cineva daca se poate face o astfel de cerere sau nu...??:-/

Multumesc !=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expirare buletin. proprietarul imobilului (tata) este plecat din tara. koss_x_treeme koss_x_treeme DOCUMENTE NECESARE: Conform directiei de evidenta a persoanelor din localitate imi trebuiesc urmatoarele: - cererea (anexa 11) pentru eliberarea cărţii de ... (vezi toată discuția)
Prima carte de identitate volverin volverin implinesc 14 ani si am domiciliu un ungaria.Imi trebuie buletin in romania deoarece sin cetatean roman . Nu am gasit nimic despre ce trebuie sa fac ca sa intru ... (vezi toată discuția)
Obtinerea cartii de identitate prin luarea in spatiu Jac7ky7 Jac7ky7 salut! sunt cetatean al R.Moldova am un coleg din Romania care doreste sa ma ia in spatiu. pot sa obtin cartea de identitate? ce documente imi trebuiesc? va ... (vezi toată discuția)