Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinerea cartii de identitate prin luarea in spatiu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinerea cartii de identitate prin luarea in spatiu

salut! sunt cetatean al R.Moldova am un coleg din Romania care doreste sa ma ia in spatiu. pot sa obtin cartea de identitate? ce documente imi trebuiesc? va multumesc
Ati (re)dobandit cetatenia romana? Daca da, asta e lista:

Art. 56
Persoanele care au dobândit/redobândit cetăţenia română depun cererea pentru eliberarea
primului act de identitate la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor pe raza căruia
locuiesc, unde prezintă următoarele documente:
a) certificatul constatator eliberat de Ministerul Justiţiei ori de misiunile diplomatice sau oficiile
consulare ale României în străinătate, original şi două copii; ...
b) certificatele de stare civilă ale solicitantului, naştere şi căsătorie, dacă este cazul, ... original şi copie; în vederea obţinerii certificatelor de stare civilă româneşti, se solicită transcrierea certificatelor de stare civilă procurate din străinătate la Serviciul Public Comunitar de
Evidenţă a Persoanelor al Sectorului 1 al Municipiului Bucureşti;
c) documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie;
d) un document cu fotografie, cu care solicitantul poate face dovada identităţii, respectiv:
paşaport, permis de conducere sau act de identitate străin, original şi copie;
e) chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate;
f) documentul cu care face dovada achitării, în condiţiile legii, a taxei extrajudiciare de timbru.

Art. 57
(1)La eliberarea actului de identitate, persoana în cauză va preda permisul de şedere eliberat de Autoritatea pentru străini, pentru a fi remis structurii emitente împreună cu una dintre copiile
certificatului constatator eliberat de Ministerul Justiţiei ori de misiunile diplomatice sau oficiile
consulare ale României în străinătate.
[ link extern ]

Am eliminat din text referirile la copii, dacă aveti citiți textul complet in link iar daca ceva nu va e clar, intrebati :)

Aveti aici un link unde e explicat putin mai simplu :
[ link extern ] #
Ares-3, moderator
Salutare.un prieten olandez vrea sa isi cumpere un teren in România si sa isi facă o casă.pana atunci va locui la mine.ce acte sunt necesare pt al lua in spatiu.nu are cetățenie romană si nici nu vrea neaparat.pot sa il iau in spatiu?