avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinerea cartii de identitate prin luarea in spatiu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinerea cartii de identitate prin luarea in spatiu

salut! sunt cetatean al R.Moldova am un coleg din Romania care doreste sa ma ia in spatiu. pot sa obtin cartea de identitate? ce documente imi trebuiesc? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Stelu1984 , utilizator 09:27, 25 Septembrie 2019
Ati (re)dobandit cetatenia romana? Daca da, asta e lista:

Art. 56
Persoanele care au dobândit/redobândit cetăţenia română depun cererea pentru eliberarea
primului act de identitate la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor pe raza căruia
locuiesc, unde prezintă următoarele documente:
a) certificatul constatator eliberat de Ministerul Justiţiei ori de misiunile diplomatice sau oficiile
consulare ale României în străinătate, original şi două copii; ...
b) certificatele de stare civilă ale solicitantului, naştere şi căsătorie, dacă este cazul, ... original şi copie; în vederea obţinerii certificatelor de stare civilă româneşti, se solicită transcrierea certificatelor de stare civilă procurate din străinătate la Serviciul Public Comunitar de
Evidenţă a Persoanelor al Sectorului 1 al Municipiului Bucureşti;
c) documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie;
d) un document cu fotografie, cu care solicitantul poate face dovada identităţii, respectiv:
paşaport, permis de conducere sau act de identitate străin, original şi copie;
e) chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate;
f) documentul cu care face dovada achitării, în condiţiile legii, a taxei extrajudiciare de timbru.

Art. 57
(1)La eliberarea actului de identitate, persoana în cauză va preda permisul de şedere eliberat de Autoritatea pentru străini, pentru a fi remis structurii emitente împreună cu una dintre copiile
certificatului constatator eliberat de Ministerul Justiţiei ori de misiunile diplomatice sau oficiile
consulare ale României în străinătate.
[ link extern ]

Am eliminat din text referirile la copii, dacă aveti citiți textul complet in link iar daca ceva nu va e clar, intrebati :)

Aveti aici un link unde e explicat putin mai simplu :
[ link extern ] #
Ultima modificare: Miercuri, 24 August 2016
Ares-3, moderator
Salutare.un prieten olandez vrea sa isi cumpere un teren in România si sa isi facă o casă.pana atunci va locui la mine.ce acte sunt necesare pt al lua in spatiu.nu are cetățenie romană si nici nu vrea neaparat.pot sa il iau in spatiu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatoria cu un cetatean din republica moldova cornelius1987 cornelius1987 vreau sa ma casatoresc cu o fata din republica moldova....ea deja a obtinut cetatenia romana....asi dori sa stiu cum sa facem sa ne casatorim inainte ca ea sa ... (vezi toată discuția)
Acte carte de identitate provizorie irinabob irinabob buna ziua,care sunt documentele necesare ptr schimbarea cartii de identitatea,stiu ca e nevoie sa-mi fac una provizorie deoarece certificatul de casatorie ... (vezi toată discuția)
Pasaport expirat ioanabn ioanabn buna ziua! am si eu o problema si as avea nevoie de ceva informatii.Sunt plecata in Spania si pasaportul mi-a expirat.Am calatorit doar cu pasaportul, neavand ... (vezi toată discuția)