Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatia unui teren de la parinte la copil ,care ar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatia unui teren de la parinte la copil ,care ar costul aprox ?

As dori sa stiu care ar putea fi taxele si alte costuri in mare daca mama ar decide sa imi doneze un teren intravilan ? Se calculeaza la o valoare minima a terenului , sau este ceva standard ? Terenul il are dobindit prin mostenire de la parintii si este de mai mult de 10 ani.
1. mergeti la un notar sa va calculeze onorariul si taxa BCF care se face in functie de o grila de expertiza imobiliara pt uzul notarilor, aceasta expertiza este in functie de categoria de folosinta a terenurilor, de zona, etc..
2. donatia este scutita de impozit in cazul dvs, veti plati doar onorariu si taxa BCF , adica intabulare pe numele dvs a dr de proprietate in Cartea Funciara.
3. va trebuie intabulare , certificat fiscal, daca terenul are destinatia agricola, adeverinta de la Primarie ca nu e arendat.
multumesc pt raspuns f mult !
Am o alta intrebare privitor la donatia terenului( intravilan) de la mama mea catre mine. Este proprietara pe teren impreuna cu o ruda. Pt donatie ar trebui sa iasa intii din indiviziune si sa fie separate cele doua parti ale terenului la cadastru sau poate sa imi doneze si asa ? si eventual fac eu divizarea mai tirziu?