avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... solicit ajutor expert calculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

solicit ajutor expert calculare pensie

Va rog sa ma lamuriti ptr o cunostinta care nu stie unde sa se adreseze ca sa-si caute dreptastea ???? in 2011 am inplinit varta de trecere de la pentsiea de boala la pensie normala. Am primit deciziea de 7 mil lei (vechi), xda r in contiunare pana acum in mart 2012 am primit 5 mul vechi - echivalent pensie de boala.
la sesizarea [pe care am facutr-o , mi s-a raspuns ca sa fiu multumita cu 5 milioane.
doresac sa ma ajutati , unde treb sa ma adresesz, ptr a angaja un expert care sa imi calculeze cuantumul pensiei cuvenite, astfel ca sa fiu lamurita cu ce drepturi am.
ceva nu mi se pare in regula
daca decizia e de 7 mil lei vechi, si e4u primesc in contiunare 5 mil , echiv opensiei de boalaq, desi am primit deciszia de pensie normala de 7 mil. lei vechi.
in concluzie dora=esc sa ma ajutati unde sa ma adresez sa gaseasc un expert care sa imi calculeze opensia in asa fel ca daca sunt nedreptatita sa ma pot adresa justitiei.
ce ma sfatuiti sa fac???
multumesc mult ptr. sfaturi!!!!.
Precizati:

Sex(M)sau(F)
Luna si anul nasterii

Cat este punctajul mediu anual din:
-Decizia de pensie de invaliditate.
-Decizia de pensie de limita de varsta.


De cand se pune in plata(luna si anul)pensia de limita de varsta ?
O gasiti in decizie.
Probabilitatea ca la trecerea de la pensie de invaliditate,la cea de limita de varsta pensia sa creasca cu 40%(500x140%=700 de lei)este 0.
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2013
Carp Mircea, utilizator
Multumesc f mult ptr raspuns.
Am uitat sa va spun ca am solicitat la casa de pensii buletinul de calcul al pensiei asa ca va insir mai jos datele din buletin cu speranta ca ma veti putea lamuri daca este corect.
sex: F
data nasterii: 15 04 1953
data punerii in plata 01.01.2011
Varsta standard pesnionare: 59 ani 5 luni
=======================================
A. calcul stagiu cotizare

stagiu complet cf L263/2010 28ani 10luni
total stag cotiz realizat 30ani 4 luni 14 zile
in gr.II(L3/1977) 15ani 15zile
conditii normale 5ani 1 luna 17 zile
stagiu asimilat 6 ani 5 luni 12zile
spor aferent Gr. I si II 3ani 9 luni
==============================
B. Puncte realizate
1.Nr pct. realizate conditii normale= 15.16511
3. Nr.pct.ptr. pensie suplimentara = 2.04372
5.Majorare cf. art.100 /cond deos.= 2.75032
==================================
TOTAL PUNCTE = 19.95915
Punctaj mediu = 0.69222
Punctaj art.100 = 0.09539
Punctajul mediu anual = 0.69222

Valoarea pct pensie = 732.80

Cuantum pensie 508lei

Va rog mult sa verificati dvs, si sa imi spuneti ce parere aveti vis a vis de acest calcul???

va multumesc din suflet ptr timpul acordat.


59 de ani si 5 luni,inseamna 15/09/2011.
Aceasta este conditia de varsta,nu 01/01/2011.

Asadar,punerea in plata trebuie sa fie 15/09/2011.

Datele postate sunt din decizia de limita de varsta.

Pentru a putea sa va raspund,am nevoie si de datele din decizia de deschidere de drepturi la pensia de invaliditate.
Ma intereseaza in primiul rand:data,luna,anul deschiderii drepturilor,gradul de invaliditate si stagiul potential(ani,luni si zile),punctajul mediu anual.Dati cat mai multe amanunte.
din cate pot observa s-a creat o confuzie de catre initiator intre valoarea punctului de pensie si a cuantumului pensiei.

Alte discuții în legătură

Am 43.79733 puncte totale si punctaj mediu de 1.27656 si 22500 ... Bibi29 Bibi29 Am 43.79733 puncte totale si punctaj mediu de 1.27656 si 22500 lei pensia pe luna. Daca primesc indicele de corectie cind am depus cererea pentru pensia de ... (vezi toată discuția)
Determinarea punctajului mediu anual ion01 ion01 Am avut o pensie medicala de 1660 RON lunar, echivalent a 2.26524 puncte. Acum cand am indeplinit conditiile pt iesitra la pensie la limita de varsta, cate ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala cod p10 pityika pityika ESTE CORECT? SEX F PENSIE DE ASIGARARI SOCIALE 543 CONTRIB .ASIG. SOC. SANATATE 0 INDEXARE INCLUSA 0 VIRSTA LA DATA PENSIONARII 55 ANI 1 LUNI VIRSTA ... (vezi toată discuția)