Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Determinarea punctajului mediu anual
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Determinarea punctajului mediu anual

Am avut o pensie medicala de 1660 RON lunar, echivalent a 2.26524 puncte. Acum cand am indeplinit conditiile pt iesitra la pensie la limita de varsta, cate puncte mi se vor pune pt perioada pensionarii medicale? dar pentru somaj?
Incerc sa va calculez cand voi avea timpul necesar.Am nevoie de urmatoarele date:

Perioada in care ati avut acesta pensie de invaliditate(intre ce luni si ani).Cat a fost indemnizatia de somaj si pe ce perioada.Cat este stagiul complet de cotizare.
somaj - 19.05.2004 - 26.10.2005
pensie de invaliditate - 26.10.2005 - 09.03.2011
stagiul complet de cotizare : 33 ani, 0 luni
stagiu total de cotizare: 44 ani si 5 luni
Au mai ramas doua necunoscute:
-Cuantumul indemnizatiei de somaj
-Ce s-a intamplat in perioada 09/03/2011 pana in prezent

Aproximez totusi in procent de peste 99% ca punctajul mediu anual este sau va fi de 2,44400,iar pensia de 1791 lei.Calculul l-am facut pana la 09/03/2011

Puteti confirma sau infirma aproximarile mele.
pe perioada somajului am beneficiat si de plati compensatorii , lunar 5969555 lei. Incepand cu 09.03.2011 am primit Decizia de pensionare pt limita se varsta pt suma de 1740 ron . Mie mi se pare ca ar fi o eroare. Ce parere aveti : art 97 1 (a) nu se se contrazice cu art 98 1(b)?
Va multumesc foarte mult!
Art.97(1)lit.a nu are nici o legatura cu art.98(1)lit.b.Sa facem o mica aplicatie cu fiecare din ele:
-art.97(1)lit.a-1660(cuantumul pensiei de invaliditate)/1845(salariul mediu brut pe economie in anul 2009)=0,89973 puncte/33 ani(stagiul complet de cotizare)=0,02726 puctaj mediu anualx732,8(valoarea punctului de pensie)=20 de lei la pensie pe luna,la un stagiu asimilat(invaliditate pe 1 an).

-art.98(1)lit.b-0,55 puncte pe un an(considerand anul intreg)/33 ani(stagiul complet de cotizare)=0,01667 punctaj mediu anualx732,8(valoarea punctului de pensie)=13 lei pensie pe luna,pentru stagiu potential de 1 an.

Am luat in calculul punctajului mediu anual,pentru stagiu asimilat anul 2009,iar pentru stagiul potential,gradul II cu 0,55 puncte(anul nu conteaza).

Mai sunt multe lucruri de amanut in care nu incerc sa intru,deoarece nu ma mai pot face inteles.