Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil - plata - caz concret
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil - plata - caz concret

Buna ziua,

As dori sa stiu cum se efectueaza plata alocatiei pentru copil in acest caz:
Copilul este nascut in data de 17 ianuarie 2013.
Dosarul s-a depus in data de 11 martie 2013 cu mentiunea virament in cont.
Agentia de plati a mentionat ca prima luna de plata este aprilie.

Asta inseamna ca prima plata va cumula cele 3 luni de la nasterea copilului?
Adica 200 lei pt 17 ian-17 feb + 200 lei pt 17 feb-17 mar + 200 lei pt 17 mar-17 apr? Total 600 lei?

Daca nu, cum se procedeaza?

Multumesc,
Alina B

1. Din Legea 61/1993 privind alocația de stat pentru copii:

Art.6
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare

2. Asadar in aprilie veti primi alocatia de stat pe februarie si martie (200 + 200) si apoi in fiecare luna pentru luna precedenta.