Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa sot

va rog sa-mi spuneti cat costa o succesiune si daca sotul meu a decedat in februarie 2013 pot pune curator pentru fata minora care va implini peste 4 luni 18 ani pe mama mea .si ce acte sunt necesare. va multumesc
Mai bine mai asteptati 4 luni apoi mergeti impreuna cu fiicala notar, acolo va zice si cat va costa functie de valoarea bunurilor mostenite si de ce acte exact aveti nevoie.
Puteti sa puneti curator pe mama dvs la dezbaterea succesiunii, notarul care va pune dosarul de succesiune pe rol va face adresa catre autoritatea tutelara pt desemnarea curatorului sau puteti sa asteptati in ca 4 luni pentru a deveni fata majora, deoarece succesiunea este scutita de impozit pana in doi ani de la deces si nici nu expira termenul de optiune succesorala , care este 1 an de la deces.
Onorariul se calculeaza in functie de bunurile aduse la masa succesorala. Mergeti la un notar de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu si vi se va face calculul, eventual veti pune succesiunea pe rol. Pt acasta va trebuie certificat de deces, actele de satre civila , act de casatorie al dvs , ac5t de nastere al fiicei, buletinele, actele de proprietate, certificate fioscale pt bunurile imobile, 2 martori care l au cunoscut pe defunct.