Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii contract de asigurare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii contract de asigurare

Buna.
Poate cineva sa-mi spuna care este procentul contributiilor care se platesc pentru un contract de asigurare.
De asemenea ce declaratii se intocmesc (CAS, asanatate) sau daca se intocmesc.
Multumesc.
sanatatea si impozitul , declaratia 100 de catre angajator.
ioan.morosan a scris:

Buna.
Poate cineva sa-mi spuna care este procentul contributiilor care se platesc pentru un contract de asigurare.
De asemenea ce declaratii se intocmesc (CAS, asanatate) sau daca se intocmesc.
Multumesc.

Ce fel de contract de asigurare?cu cine?
Este vorba de un contract de asigurare al unui asociat unic la o societate comerciala
Pentru asociatul unic cu indemnizaţie lunară înscrisă în declaraţia de asigurări sociale, contribuţia lunară se calculează prin aplicarea cotei stabilite de lege asupra indemnizaţiei; baza de calcul a contribuţiei nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.
Prin Ordonanta de urgenta nr. 226/2008 privind unele masuri financiar-bugetare, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 899, din 31 decembrie 2008, Guvernul a stabilit cotele de contributii datorate atat de catre angajator, cat si de catre angajat, incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2009.
Actul normativ emis de Guvern stabileste ca, pentru anul 2009, cotele de contributii la asigurarile sociale de sanatate datorate la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate (FNUASS) vor fi de 5,5% pentru angajat, si de 5,2%, pentru angajator. Pentru persoanele asigurate facultativ, cota de contributie la FNUASS va fi de 10,7%.