avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensie alimentara

Buna ziua!
Am depus plingere penala impotriva fostului sot pentru neachitarea pensiei alimentare pe o perioada de aproximativ un an,fiului nostru,care are tutela mea absoluta.
A platit suma respectiva dar apoi nu a mai platit decat pe o luna,si nu suma reala.
Dosarul se afla inca la procuror,si nu este solutionat,desi in data de 28.03.2013 am trimis o cerere de retragere a plangerii.
Pot sa revin asupra plangerii pt.achitarea la zi a pensiei alimentare?
Ce pretentii civile si penale pot sa am?
Daca revin asupra plingerii pt.anularea acesteia asupra mea pot exista repercursiuni? Amenda,etc.?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:37, 23 Aprilie 2013
Adresati-va Parchetului pentru a vedea in ce stadiu se afla dosarul deja existent, iar apoi vedeti.
Inteleg ca tata a platit pensia restanta, apoi a mai platit o luna, dvs ati retras plangerea. Veti depune alta plangere pentru neplata pensiei alimentare pentru perioada in care n-am mai platit. Cate luni s-au strans de neplata ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stingerea datorieila impacare stolnicu stolnicu Buna ziua,as dori sa stiu daca in urma unei plangeri pentru neplata pensiei alimentare pe o anumita perioada,in urma impacarii si apoi retragerea ... (vezi toată discuția)
Cine ce poate face ? MAdina MAdina doar la politistul la care sa depus plangerea se poate merge pentru a o retrage ? intreb deoarece de fiecare data cand merg la sectie nu il gasesc pe acel ... (vezi toată discuția)
Retragere plangere penala Melissa's 2016 Melissa's 2016 Buna ziua eu am facut o plagere penala pentru neplatirea pensiei alimentare la copii am depuso la parchet si de acolo au trimis la sectia de polizie pentru ... (vezi toată discuția)