Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensie alimentara

Buna ziua!
Am depus plingere penala impotriva fostului sot pentru neachitarea pensiei alimentare pe o perioada de aproximativ un an,fiului nostru,care are tutela mea absoluta.
A platit suma respectiva dar apoi nu a mai platit decat pe o luna,si nu suma reala.
Dosarul se afla inca la procuror,si nu este solutionat,desi in data de 28.03.2013 am trimis o cerere de retragere a plangerii.
Pot sa revin asupra plangerii pt.achitarea la zi a pensiei alimentare?
Ce pretentii civile si penale pot sa am?
Daca revin asupra plingerii pt.anularea acesteia asupra mea pot exista repercursiuni? Amenda,etc.?
Multumesc!
Adresati-va Parchetului pentru a vedea in ce stadiu se afla dosarul deja existent, iar apoi vedeti.
Inteleg ca tata a platit pensia restanta, apoi a mai platit o luna, dvs ati retras plangerea. Veti depune alta plangere pentru neplata pensiei alimentare pentru perioada in care n-am mai platit. Cate luni s-au strans de neplata ?