Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligatiile parintilor fata de copil student
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligatiile parintilor fata de copil student

Daca un copil major, student, a cazut de la buget la plata, este obligatia parintelui de a plati taxa si de a-i da bani de buzunar, daca da, cat este cuanumul. Multumesc.
Nu, obligatia parintelui e de maxim 25% din salariu. La atat poate fi obligat de instanta in caz de neintelegeri.
Daca locuiesc impreuna, suma cuprinde tot.. mancare, cota la intretinere etc
gi-jane2, moderator
Cat timp trebuie sa primeasca bani, daca locuieste in casa parintilor, e major si student la taxa?
Pana termina cursurile, dar nu mai tarziu de 26 de ani.
Daca sunt 2 copii, fiecare are dreptul la 25% din salariile banuiesc cumulate ale parintilor?
Cat locuiesc impreuna se considera ca parintii contribuie in natura la intretinerea copiilor. Doar daca ar locui separat sau nu doresc sa-i intretina ( ii tin nemancati) , pot fi obligati la plata in bani. Fiecare parinte datoreaza pentru 2 copii 33% din salariu, asta inseamna ca fiecaruia din copii ii revine 16.5%.