Forum Discuţii juridice Executare silită Credit client insolvabil
Discuție deschisă în Executare silită

Credit client insolvabil

O cunostiinta a luat un credit de nevoi personale de 20.000 lei de la o banca in 2011 a acea vreme lucra avand serviciu na apucat sa achite decat 2 rate dupa aceea fiind concediata .A primit o scrisoare pe adresa de domiciliu spunandu-se ca sa demarat procedura de executare silita dar intrebarea mea este ce executare silita se poate realiza ea actualmente neavand bunuri sau alte venituri pe numele ei de asemenea ,la ce data se va prescrie aceasta datorie care din cate mi-au zis ai ei cu penalitati a ajuns sa depaseasca 30.000 lei .
Nu isi pot recupera banii se pare.
Pentru termenul de prescriptie trebuie studiat contractul de avocat.
Contractul era pentru credit de nevoi personale pe 10 ani fara garantii suplimentare girtanti sau alte lucrur era faimosul credit doar cu buletinul (ma rog buletin si adeverinta de salariat ca sa fiu mai exacta)
Daca e pe 10 ani trebuie sa treaca cel putin 13 ani.