Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema personala - relatie compromisa din cauza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema personala - relatie compromisa din cauza geloziei si amenintarilor

Ma confrunt cu o problema dupa o relatie de 3 ani cu o fata...
Incepusem sa cred ca ma inseala, i-am explicat....si cred ca dubiile mele in aceasta privinta erau adevarate. Ia sa indepartat de mine....si mia bagat motive ca sunt gelos... Si ca nu trebuie sa ma comport asa...
I-am oferit orice...am gresit si i-am oferit cadouri scumpe .... iar unul din ele e un catelus dragalash... si stiu ca tine enorm la el...
Motiv ca mia facut atata rau, in care eu mam bazat pe ea......as vrea sa il iau... sa sufere si ea , cel putin pe jumatate pe cat sufar eu acum. Lucru asta e prostesc, dar faptul ca nu o intereseaza de mine, ma ingrozeste cat de mult am fost mintit.
Sunt sute de cazuri , si poate unele persoane mi-ar spune , laso asa .... dar merita si ea sa sufere.....
Insa..... am vorbit cu doamna de unde l-am cumparat, si mi-ar putea face act de vanzare cumparare.... prin notar....si poate sa fie si martor....
M-ar putea ajuta acest lucru ?
Oricum ea are ura pe mine in acest moment, i-am explicat ca nu trebuia sa faca asta.....si i-am zis la nervi ca daca te vad cu altu de mana " iti dau un glont in capt ", cei drept ea tot face caz pe lucru asta.......si ca ar vrea sa mearga la politie ca am amenintato.....
Acestea sunt copilarii.........si pe de alta parte nu e bine sa intrii in acest joc.....dar se pare ca sunt bagat fara sa vreau.........iar nebunia de a suferii si ea cum sufar eu acum e pe cale sa izbucneasca.........
Probabil sunt barbatii care ma contrazic......dar nu cred ca ati vrea sa fiti pusi in situatia de fatza........

In viata niciodata nu o sa aflii langa cine ai fost alaturi, acesta e lucru pe care eu tocmai dupa atata timp l-am aflat...

Intrebarea mea in forum...... daca pot sa ii iau catelu inapoi, si daca da cum ?
daca poate sa imi faca ceva , ca i-am zis lucrurile acelea...... zicea ceva de genu ca cunoaste pe cineva , vine sa mi faca perchizitie daca am pistol, si ca daca i se intampla ceva e din cauza mea...... nu mai cunosc legile in acest conttext si....as vrea sa stiu si eu ce si cum... ca doar nu traim in jungla....unde toti au pile.....
developer, utilizator
Laso cu tot cu caine si totul va fi bine pentru tine. Gelozia acuta strica relatia.:
Ale tineretii valuri. Luati partea buna a lucrurilor, bine ca nu ati luat-o de nevasta. Restul...e poveste. Lasa-ti catelul acolo unde este, nu este firesc sa faceti un cadou, dupa care sa-l cereti inapoi. Daca sunteti un om echilibrat, dupa cum aveti tendinta a va declara nu trebuie sa traiti in trecut, priviti la viitor cu mandrie si nu lasati lucrurile urate sa va bantuiasca. Catelul va va aminti de d.soara in fiecare clipa, pentru ce va agatati cu disperare de ceva ce nu exista. Mai bine faceti-va o alta prietena decat sa plimbati catelul, asta o va durea mai tare pe d.soara. Teoretic, daca d.soara depune reclamatie la politie pentru amenintare puteti fi cercetat, dar din moment ce dvs. lasati si catelul si fata in voia lor nu vad pentru ce ar mai trebui sa va faceti griji. Chestia cu declaratia d.nei la notar va costa bani, poate mai multi bani decat valoreaza catelul. Principalul obiectiv ar trebui sa va fie cum sa va faceti o noua prietena, mai frumoasa, mai desteapta, mai si mai...eventual sa va cumparati un alt catel daca tot va doriti cu ardoare unul, razbunarea nu duce la nimic bun.
Recomandarea si calea cea mai ok: e sa o lasi cu tot cu caine. Doar nu s-au terminat femeile?
Totusi daca chiar vrei cainele ala: incheie un contract de vanzare cumparare cu cel de la care l-ai luat (antedatat)! Dupa trimite-i o notificare prin posta cu continut deschis sau executor prin care ii ceri ca in termen de x zile sa iti predea cainel, pt ca nu are niciun drept sa-l retina tu fiind proprietar. In caz contrar spune-i ca ii faci plangere penala pt abuz de incredere plus actiune in instanta prin care ceri sa ti-l restituie! Cam neortodox dar e o varianta.
Si daca fata vine cu martori ca a primit cainele cadou de la baiat?
Aduci si tu martori ca nu i l-ai donat