Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pret de pornire pentru a doua licitatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pret de pornire pentru a doua licitatie

Este corecta aplicarea prevederilor "alin.(8) si alin.(9) din art.768 al Codului de Procedura Civila pentru un imobil din domeniul privat al UAT ,imobil care nu este sechestrat si nu face obiectul executarii silite,fiind scos la licitatie deschisa cu strigare,fara ofertanti la sesiune de licitare?
irina_stirbu2000, utilizator
Am gasit OUG nr.15 din 2013 privind vanzarea imobilelor RAPPS,unde sunt stabilite alte procente de scadere a pretului de pornire a licitatiei :10 % ,20% si 30% .In aceasta situatie,credeti ca este recomandat sa fie aplicate acestea tinand cont de faptul ca imobilele scoase la vanzare apartin domeniului privat al UAT ?.Daca in HCL de aprobare a vanzarii ,in caietul de sarcini si in instructiunile de organizare a licitatiei nu sunt precizari privind scaderea pretului de pornire,cum este corect de procedat?
irina_stirbu2000, utilizator