Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare ce parere aveti?sa vand sau sa mai astept?
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

ce parere aveti?sa vand sau sa mai astept?

Am pus in vanzare intr-un oras mic, -statiune balneoclimaterica , un apartament 2 camere ,confort 1, la un pret real (40000eur),pt.care acum 1 an as fi primit pretul respectiv (am primit si oferte) ,insa acum de cand cu recesia, situatia stagneaza,nu mai sunt oferte, ma gandesc sa mai scad din pret,insa e aberant sa scad chiar pana la pretul unei colibe sau cort..
Se vorbeste despre o oarecare revenire la normal vizavi de raportul calitate -pret ,a situatiei in imobiliare in aceasta vara...
Mi-ar fi de mare folos,orice sfat,parere,..ce ati face in locul meu? Acum.
ContSters20980, utilizator
nu va pot spune ce sa faceti cu bunurile dvs.
pot sa va spun doar ce am auzit pe la TV sau am citit in presa si anume ca preturile locuintelor si terenurilor va scadea acest an
Depinde cat de mare e nevoia de bani... In BV, zona centrala, in 18.02.09 s-a vandut garsoniera confort I, fara imbunatatiri, la pretul de 45.000 euro. Proprietarul a avut rabdare – poate si noroc! – si a vandut cu doar 5000 euro mai putin decat ar fi vandut anul trecut in August. Era in vanzare din luna Octombrie... A cumparat o firma care avea nevoie de "locatii” pt cazarea delegatilor. Dupa aceasta tranzactie au fost persoane care au crescut automat (la aprox val din Sept 2008) pretul si – cel putin la nivel declarativ – afirma ca nu vor scadea acest pret...
Altfel spus, cred ca depinde – in aceasta perioada – de noroc si de amplasarea locuintei.
daca nu ai nevoie urgenta de bani, asteapta pana obtii cat vreiB-)
parerea mea nu te va bucura ,este foarte aproape de adevar,sunt plecat de 18 ani in state si ceea ce se intampla in romania mie mi se repeta,vor urmacel putin scaderi pe piata imobiliara inca un minim de 24 de luni incepind cu ianuarie 2009 iar preturile se vor stabili intre 53 si 61 %din pretul ce a fost acum 12 luni.
in seara de revelion din 2007am dat in scris celor invitati ,precum preturile din piata imobiliara se vor reduce cu 50% pana la revelionul 2009.am fost pe aproape .
iar acum va asigur ca pana la revelionul 2010 vor mai scadea cu 35% din pretul actual.
in state inclusiv in acest an au mai scazut preturile eu am pierdut la banca doua case .
preturile se vor aseza cu preturile din2003-2004.
.
sorintm1977 a scris:

parerea mea nu te va bucura ,este foarte aproape de adevar,sunt plecat de 18 ani in state si ceea ce se intampla in romania mie mi se repeta,vor urmacel putin scaderi pe piata imobiliara inca un minim de 24 de luni incepind cu ianuarie 2009 iar preturile se vor stabili intre 53 si 61 %din pretul ce a fost acum 12 luni.
in seara de revelion din 2007am dat in scris celor invitati ,precum preturile din piata imobiliara se vor reduce cu 50% pana la revelionul 2009.am fost pe aproape .
iar acum va asigur ca pana la revelionul 2010 vor mai scadea cu 35% din pretul actual.
in state inclusiv in acest an au mai scazut preturile eu am pierdut la banca doua case .
preturile se vor aseza cu preturile din2003-2004.
.

Multumesc pentru ca ti-ai exprimat parerea , mi-ar fi de mare folos sa dezvolti ceea ce ai afirmat ..nu prea am inteles despre : "preturile se vor aseza cu preturile din 2003-2004"
Astept cu interes.