Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nulitate absoluta PVCC
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nulitate absoluta PVCC

Se considera nulitate absoluta a unui pvcc daca este comunicat mai tarziu decat termenul legal ? a trecut o luna si 5 zile pana cand a fost cuminicat (primit prin posta-semnatura de primire)
Nulitatea absoluta intervine daca nu au fost respectate prevederile legii privind incheierea acelui act. deci nu este cazul.
In cazul dumneavoastra a intervenit prescriptia executarii sanctiunii, daca au trecut 30 zile de la aplicarea sanctiunii si nu de la constatea faptei ( in caest caz termenul de sanctionare este de 6 luni).
Monica Hanganu, Mediator
ceea ce spui tu este prevazut în O.G.2/2001 art. 26 alin. 3 "În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deşi prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum şi a înştiinţării de plată se face de către agentul constatator în termen de cel mult o lună de la data încheierii." nu specifică sub sanctiunea nulității procesului-verbal cum este spre exemplu la art. 16 alin. 7
Sogard a scris:

Se considera nulitate absoluta a unui pvcc daca este comunicat mai tarziu decat termenul legal ? a trecut o luna si 5 zile pana cand a fost cuminicat (primit prin posta-semnatura de primire)

Nu este vorba de nulitate ci de prescrierea executarii sanctiunii:

OG nr.2/2001
Art. 14. - (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.