Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

imi trebuie o viza din data de23.08.2010 de cand m-am angajat pana la data de 01.01 2011,nu am carte de munca decat o adeverinta de la angajator cu contract de munca,unde trebuie sa-mi puna viza asta ca nu mai inteleg nimica sau cum stie cineva?
Ce viza va trebuie?
Daca ati fost angajata in perioada 23.08.2010 -01.01.2011 si nu ati avut carnet de munca, atunci puteti solicita o adeverinta de vechime de la firma la care ati lucrat, urmand apoi sa o prezentati ITM-ului pt a fi vizata. Daca nu mai gasiti firma, puteti primi aceasta adeverinta direct de la ITM. Sunt obligati sa o elibereze.
1. Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

2. Adeverintele de vechime pana la data de 01.01.2011 vor trebui vizate de catre ITM. Daca societatea nu a avut aprobarea de pastrare si completare a carnetelor de munca, pentru eliberarea unei astfel de adeverinte se achita o taxa de 40 de lei/document , conform Ordinului Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale nr. 1323/2009.
da exact.chestia este ca eu am o adeverinta dar pe langa asta mai trebuie una doar perioada asta asa mi-a spus de la somaj.Multumesc pt raspuns
Mergeti la angajator sau la ITM , dupa caz., pentru eliberarea adeverintei de vechime pana la data de 01.01.2011.