Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se comunica la domiciliu decizia in recurs sau trebuie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se comunica la domiciliu decizia in recurs sau trebuie solicitata ?

Buna ziua, as avea rugamintea daca poate cineva sa ma ajute: in aprilie anul trecut, cineva a inceput un proces civil la judecatorie, s-a pronuntat in noiembrie anul trecut. In ianuarie 2013 reclamanta a facut recurs la tribunal, care s-a pronuntat in 28 martie 2013. Intrebarea ar fi, daca decizia tribunalului se comunica la domiciliul reclamantei sau trebuie mers acolo si solicitata in scris, si daca trebuie platit ceva ? Multumesc mult daca ma poate lamuri cineva si va doresc toate cele bune :)
Temeiul legal este art.266 alin3 c.pr.civ., hotarirea se va comunica..cind este necesara pentru curgerea termenului de exercitare a apelului sau recursului
Cum hotarirea data in recurs nu mai este atacabila nici cu apel nici cu recurs . nu mai este necesar sa se stabileasca de la ce data a comunicarii ar curge vreun termen de exercitare a vreunei cai de atac. Asa ca nu se mai comunica.

vezi solutia pe: portal.just.ro sau sunati la arhiva instantei

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc f. mult =D>
Pentru a face o copie a deciziei va adresati fie instantei de recurs, fie asteptati intoarcerea dosarului la instanta de fond si acolo puteti face o copie tip xerox. Veti plati doar costul acelor xeroxuri.
Multumesc :kissing: