Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

sunt nascuta in noiembrie 1957 am lucrat 19 ani si 6 luni in grupa 1 si un an grupa 2 si plus 9 luni somaj.cand pot iesi la pensie de drept sau anticipat!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
- Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 9 ani si 6 luni(6 luni la 1 an).
- O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(60 de ani si 11 luni)
-Reducerea se acorda numai in cazul in care indepliniti conditia de stagiu de 30 de ani si 11 luni.
19 ani si 6 luni + 1 an + 9 luni + 9 ani si 6 luni = 30 de ani si 9 luni.
Acesta este tot stagiul de cotizare ?

da.
In aceste conditii:
-Limita de varsta la 60 de ani si 11 luni.

Puteti incheia un contract cu casa locala pentru completarea stagiului complet.

[ link extern ]

Daca datele postate sunt corecte,ar fi pacat sa nu beneficiati de reducerea varstei,sau de penalizarea mult mai mica,in cazul pensiei anticipate partiale.

4,5% in loc de 45%.

Asadar,daca nu indepliniti conditia de stagiu,de 30 de ani si 11 luni,numai limita de varsta la 60 de ani si 11 luni.
deci daca mai cotizez 3 luni pot iesi la pensie anticipat? sau anticipat partial cu o penalizare de 4,5%?
Daca indepliniti conditia de stagiu de 30 de ani si 11 luni,fara stagiu asimilat,pensia anticipata partiala va avea o penalizare de 4,5%.

Legea 263/2010

ART. 49

(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.