Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Persoana in intretinere decedata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Persoana in intretinere decedata

Buna seara,va rog sa ma informati si pe mine de urmatoarele lucruri:
-am intretinut o familie de batrani din anul 2004, batranul a decedat in 2005,iar batranica acum 4 zile,ce drepturi banesti ni se cuvin,ea beneficiind de o pensie de urmas dupa sot si de o pensie de vaduva de veteran de razboi.
-eu si sotul meu beneficiem de zile libere pentru acest cauza si cate anume,mentionand faptul ca eu lucrez la un spital de urgenta iar sotul meu la o firma privata?
-contractul de proproprietate a fost incheiat intre parti cu vanza- cumparare cu clauze de intretinere, mai trebuie mers sa mergem pe la notar sau in alte parti?
VA MULTUMESC!
Daca o ingropati pe batarna, puteti lua ajutorul de inmormantare de la casa de pensii si atat.
Daca batranii aveau si drept de abitatie sau uzufruct, depuneti cerere la oficiul de cadastru pentru radiere, faceti dovada decesului lor.