Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare parte de mosternire cu o conditie.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare parte de mosternire cu o conditie.

Vreau sa cedez patea de mostenire dupa parinti surorii mele si sa poata intabula casa parinteasca dar as vrea cu conditia sa nu poata vinde partea mea cedata din casa cam 10 - 15 ani pana le mai cresc copii.
Se poate asa ceva.
Buna ziua,
Puteti sa acceptati partea de mostenire sio apoi sa faceti o donatie cu conditie.
Altfel nu se poate.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Dar parte mea o poate intabula pe numele sau ,iar eu daca vinde casa pot cere revocarea donatiei.
Am inteles eu bine?
Intai trebuie facuta cadastru si intabulare pe tot terenul dupa care va donati sau vindeti cota parte ideala mostenita cu interdictie de instrainare pe o perioada de ...ani.
Puteti sa faceti actul de donatie cu uzufruct viager pentru dvs. (un exemplu). Astfel daca va vrea sa vanda casa obligatoriu va trebui sa aiba acceptul dvs.Si atunci vedeti daca i-l dati sau daca renuntati la uzufruct.
succes.
av.M.Hornea
NCC

Art. 627
Clauza de inalienabilitate. Condiţii. Domeniu de aplicare

(1) Prin convenţie sau testament se poate interzice înstrăinarea unui bun, însă numai pentru o durată de cel mult 49 de ani şi dacă există un interes serios şi legitim. Termenul începe să curgă de la data dobândirii bunului.
(2) Dobânditorul poate fi autorizat de către instanţă să dispună de bun dacă interesul care a justificat clauza de inalienabilitate a bunului a dispărut sau dacă un interes superior o impune.
(3) Nulitatea clauzei de inalienabilitate stipulate într-un contract atrage nulitatea întregului contract dacă a fost determinantă la încheierea acestuia. În contractele cu titlu oneros, caracterul determinant se prezumă, până la proba contrară.

Rămîne de apreciat cît de serios şi de legitim este interesul în cazul de faţă.