Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare cu clauza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare cu clauza

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca se poate ca, intr-un contract de vanzare cumparare prin care se achizitioneaza un imobil, sa fie introdusa o clauza prin care acesta nu poate fi revandut fara acordul altei persoane. Multumesc!
Ceea ce solicittai nu este legal . Persoana care se doreste a fi introdusa in cauza pentru a-si da consimtamantul la o eventuala vanzare trebuie sa fie coproprietar, sau beneficiar al unui drept de uzufruct .
Subscriu la punctul de vedere anterior,dar asi mai adauga si situatia in care un minor un imobil,pe care nu-l poate instraina decit in anumite conditii.
La o situatie asemanatoare ma refeream si eu. Daca cumpar un imobil pe numele copilului meu(care este insa major), sa nu-l poata instraina fara consimtamantul meu?
geronimo2014 a scris:

La o situatie asemanatoare ma refeream si eu. Daca cumpar un imobil pe numele copilului meu(care este insa major), sa nu-l poata instraina fara consimtamantul meu?

Rezervati-va un drept de uzufruct viager asupra imobilului (dreptul de a-l folosi) si nu-l va putea vinde fara acordul dvs.