Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nota contabila achizitie marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nota contabila achizitie marfa

am aprovizionat la magazin marfa de la un furnizor fiind neplatitor de tva(gestionarul nu a observat)
am facut nota contabila
371=401
371=378
dupa descarcarea gestiuni am constatat ca am diferente la contul 378 si 4428 cum as putea sa reglez aceste conturi mentionez ca inaintea acestei facturi conturile erau bine , va rog ajutati-ma
"am aprovizionat la magazin marfa de la un furnizor fiind neplatitor de tva(gestionarul nu a observat)"

Cine-i neplatitor de tva, dvs sau furnizorul?#-oDaca dvs.sunteti patitor, intervine si contul de tva 371=4428.Ca sa reglati, aveti 2 variante:1. Anulati intrarea , daca este in luna in curs, si repuneti corect intrarile.Stornati ce ati introdus gresit si repuneti corect intrarile, generand nir-ul cu preturile corecte.
carmen01011958, moderator
furnizorul este neplatitor de tva , eu sunt platitor de tva ,
factura are total 127.50
am facut 371 = 401 127.50
am aplicat adaosul comercial si am ajuns la o valoare de 148.00
am facut 371 % 20.50
am diferenta la 378 si 4428 nu stiu unde gresesc
Valoarea marfii de la furnizor+ adaosul comercial (401=127.5+378=16.54 = 144.04)
Deci :
4428= 144.04*24%=34.57
Dvs ati calculat 4428 doar la val 378 adica 16.54*24%=3.97
Trebuie sa tiuneti cont ca furnizorul este neplatitor de tva.
si cum se fac notele contabile
In mod normal inregistrarile ar fi trebit sa fie urmatoarele:
Achizitie marfa de la PJ neplatitoare de tva
371=401 127.50
Receptie:
371= % 56.02
Ati aplicat adaosul si ati ajuns la 148 deci aplicati si tva si veti ajunge la pret de vanzare cu amanuntul de 183.52
Puteti reface receptia la valorile corecte daca nu ati vandut inca marfa (recomandat daca tineti evidenta cantitativ valoric)
Inregistrand diferenta de tva neexigibil si adaos printr-o nota contabila astfel:
% = 371 31.56 daca tineti evidenta global valoric
Nu inteleg de ce trebuie tinut cont daca furnizorul este sau nu platitor de tva?
radumuresan, utilizator