Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nota contabila pt. fiecare factura de la furnizor sau ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nota contabila pt. fiecare factura de la furnizor sau pe total?

Intr-o luna am mai multe facturi de la furnizor (acelasi furnizor). Am cumparat marfa in vederea revanzarii. Am factura si citanta.

Intrebare:
Trebuie sa fac nota contabila pt fiecare factura a furnizorului sau pot face o singura nota contabila ( sa insumez toate facturile de la respectivul furnizor) la sfarsitul lunii ?
Multumesc tare mult si nu radeti de intrebarea mea...

371=401
401= 5311
Si inca ceva: notele contabile se fac cu data de sfarsit a lunii ?
Atunci cand vand marfa pot face o nota per total sau tb. tot pt fiecare factura data clientului ( clientii sun diferiti).

Sus

vioviod a scris:

Intr-o luna am mai multe facturi de la furnizor (acelasi furnizor). Am cumparat marfa in vederea revanzarii. Am factura si citanta.

Intrebare:
Trebuie sa fac nota contabila pt fiecare factura a furnizorului sau pot face o singura nota contabila ( sa insumez toate facturile de la respectivul furnizor) la sfarsitul lunii ?
Multumesc tare mult si nu radeti de intrebarea mea...

371=401
401= 5311
Si inca ceva: notele contabile se fac cu data de sfarsit a lunii ?
Atunci cand vand marfa pot face o nota per total sau tb. tot pt fiecare factura data clientului ( clientii sun diferiti).

Sus

1 se face receptia marfii pe fiecare factura in parte.
2 se contabilizeaza fiecare document in parte in ordine cronologica.
daca sunteti platitor de TVA pe langa
371=401mai inregistrati
4426=401plus adaosul comercial
371=378 si
371=4428 (atentie 4428 este = cu 4426+TVAaferent adaosului comercial)
plata furnizorului
401=5311
vanzarea o faceti
411=707
daca aveti tva 411=4427
descarcare gestiune
%=371
4428 (atentie 4427 trebuie sa fie egal cu 4428 la descarcare)
Toate inregistrarile contabile se fac in ordine cronologica(adica urmariti data inscrisa pe fiecare document in parte).
succes
Sunt neplatitor. Multumesc tare mult pentru lamuriri Ghola.
daca ai factura centralizatoare, atunci poti sa faci o singura inregistrare, daca nu, atunci ramane sa inregistrezi achizitiile si livrarile pe fiecare in parte.