Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - partaj - credit prima casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - partaj - credit prima casa

Sunt casatorit din 2011 si am impreuna cu sotia un apartament prin programul ”Prima casa”, proprietari 50% fiecare, ea codebitor. Am stabilit sa depunem actele pentru divort, de comun acord, la notar.

Ne-am inteles sa raman eu cu creditul si apartamentul, iar ea cu o serie de bunuri mobile achizitionate in aceasta perioada.

Referitor la preluarea creditului, am descoperit ca legea a fost modificata prin 2011 prin Ordinul Nr. 2024 din 23.05.2011, si as putea prelua creditul:

Articolul 5.11
(1) Finanţatorul îşi exprimă acordul în numele şi în contul statului pentru preluarea finanţării garantate şi a dreptului de proprietate asupra locuinţei/locuinţei viitoare în cadrul programului de către:
[....]
c) unul dintre soţi, ca efect al partajului, în condiţiile legii.

Am urmatoarele intrebari:
- actiunea de partaj poate incepe odata cu depunerea actelor pentru divort, sau trebuie asteptat pana la emiterea certificatului de divort?
- ce taxe se platesc pentru partaj? Citisem pe net ceva de 3% din valoarea bunurilor partajabile.
- alte sfaturi utile de care sa tin cont in aceasta perioada?
1. doar dupa
2. da acesta este taxa, ( intra tot, inclusiv casa ipotecata) dar se pot gasi si solutii legale prin care sa se poata sa platiti mai putin, solutii pe care vi le poate da un avocat, consultand cazul dvs in speta
Trebuie sa stiti ca Banca poate sa nu va dea acordul cu privire la partaj, respectiv sa nu renunte la calitatea de debitor al viitoarei foste sotii.

3% e taxa judiciara de timbru, in cazul in care faceti partajul in Instanta.
nici la notar nu este mai ieftin....de aceea sunt pline instantele de astfel de actiuni....iar in instanta se mai poate discuta si gasi solutii
Antoanela Geaman, Avocat
Va multumesc pentru interventii.

Este o informatie sigura cea cu taxa judiciara de 3%, atat timp cat toata procedura se desfasoara la notar?
Mergeti la notar si vedeti exact cat va costa, mergeti cu actul de proprietate.
Luati acordul bancii pentru partaj si preluarea creditului.