Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare cazier judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare cazier judiciar

am fost condamnat 1 an si 10 luni cu suspendare in 2001, pentru ca m-a prins baut la volan, in 2002 sau 2003, am fost gratiat, in perioada gratierilor colective, intrebarea mea este urmatoarea, daca cazierul s-a sters dupa atata timp ?, sau dupa cat timp se sterge ?
Buna ziua,
avand in vedere ca ati executat o pedeapsa cu suspendare sunteti reabilitat de drept dupa expirarea termenului de incercare si pe cale de consecinta acesta fapta nu ar mai trebui sa apara in cazierul dvs.
perioada de incercare a fost de 3 ani si 10 luni, deci ar fi trebuit sters dupa cum spui, am pus aceasta intrebare, doarece acuma cativa ani, nu mai stiu cand, am avut probleme la angajare datorita cazierului judiciar, ar trebui sa scot un cazier judiciar de curiozitate, va multumesc, daca aveti informatii noi, va astept cu cea mai mare placere