Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creanta firma in insolventa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creanta firma in insolventa

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti ce posibilitati de actiune mai am in urmatoarea situatie: o firma care ne datoreaza o suma de bani a intrat in insolventa si i s-a declarat falimentul.
Problema mea este ca noi nu am fost instiintati despre aceasta procedura ca sa ne putem inscrie la masa credala.

Deci, ce pot sa mai fac in aceasta situatie?

Cu respect
Dragos
parintily, utilizator
cedere de inscriere la masa credala + cerere de repunere in termen, motivata de neindeplinirea obligatiei administratorului judiciar de a va notifica.
Obligatia administratorului judiciar/lichidatorului este sa notifice prin publicare in BI. doar daca debitorul depune lista cu creditorii, ii notifica pe acestia. Evident, niciodata debitorul nu depune, ca doar e interesat sa dispara din creante.

Exista pe net Hotarari pe aceasta speta. Cautati-le si adaptati motivarea la speta dvs.
Lichidatorul este obligat sa notifice doar creditorii care sunt trecuti de debitoare in lista pe art. 28. Daca dvs. nu figurati trecuti de debitoare pe lista respectiva, lichidatorul nu va notifica, caz in care se considera ca aveti termenul in cunostinta prin publicarea notificarii de deschidere a procedurii in BPI. Dar, daca debitoarea nu are nici un bun in patrimoniu, nu are rost sa va agitati, ca mai platiti si taxa de 120 lei de timbru si in final nu va alegeti cu nimic.