Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
Când se termină cu pandemia o să facem carantina invers, 14 zile nu dăm pe acasă !

Că ne măsoară temperatura la intrare în magazine, mai e cum e, să nu ne asculte și tabla înmulțirii, că ar fi groasă rău …

Când soția te iubește și ești fericit … nu contează a cui soție e …

Soacra către ginere:
– Ai găsit supramax articulații ?
– Nu, mamă soacră, ți-am luat Covid forte …

Fostul meu coleg de generală, Ionel, care avea media 5 pe linie, astăzi oprește oamenii să vadă dacă declarația e scrisă corect …

Soacra își invită ginerele la masă. Ginerele, deși suspicios, acceptă invitația. Pe masă, diferite salate, preparate din carne de pui, vreo trei feluri de cartofi, deserturi, bere rece, vin … La un moment dat, soacra pleacă la bucătărie. Ginerele ia o bucățică de carne și i-o dă pisicii care după două-trei crampe, moare sub masă. Nervos tare, apucă o cratiță goală și când intră in bucatarie îi trage una la soacră de o lasă lată pe jos. La care, pisica de sub masă:
– Yeeeeeees !

Banana și vibratorul stăteau pe noptiera unei blonde. Banana întreabă:
– E prima dată pentru tine ?
– Nuuu, zice vibratorul.
– Atunci de ce tremuri așa, că mă sperii și pe mine !
Un bărbat de vârsta a doua a mers la amanta sa. În scara unde locuia respectiva vede următorul anunț: ”Liftul nu funcționează”. Amanta locuia la etajul 15, dar omul dornic de a trăi clipe frumoase își zice: ”Mare lucru, pe aripile dragostei ajung și pe lună !” Până la etajul 3 a urcat în fugă. Pe la etajul 6 deja mergea la pas greoi. La etajul 8 a luat ceva pentru inimă. La etajul 12 s-a oprit ca să-și tragă sufletul și s-a gândit: ”Poate am noroc să n-o găsesc acasă …”

La cât de mare e amenda pentru ieșirea din casă, expresia ”N-am bani nici să trec strada” începe să capete sens.

Nu mai pune la suflet toate rahaturile ! Viața e frumoasă ! Nu a ta ! Zic așa … în general !

Doi ardeleni:
– No, ce mașină ți-ai luat ?
– Nokia …
– No, da’ ăsta-i telefon !…
– No, că ești prost ! Îi Kia.

Nu faceți vaccinul Johnson&Johnson. Așteptați vaccinul Dolce&Gabbana, să nu păreți săraci.

Era să fac astenie de primăvară dacă nu venea iarna din nou !
Conferința internațională a mafioților cocalari. După ședință, îl capo di tutti capi îl cheamă pe Ion, seful mafiei romanești, la el.
– Auzi, Ioane, tu ai vila din asta cu 2 etaje, cum am eu ?
– Nu, raspunde Ion.
– Dar Mertzane că ale mele, ai ?
– Nu.
– Dar lanț din asta gros cât 2 degete, de aur, ai ?
– Nu.
– Mai, pai ce mafiot ești tu ? La congresul următor să nu te aud că nu ai ce ți-am zis azi, clar ?
Merge Ion acasă și îl striga pe servitorul lui, Ghita.
– Ghita ! Dărama ultimele 3 etaje de la casa, vinde elicopterele și cumpără Mertzane, iar câinele du-l în casa, că lanțul lui trebuie să-l port eu.
Patru maghiari si patru romani mergeau la Cluj. In Gara de Nord, la casa de bilete, maghiarii isi iau fiecare cate un bilet, iar romanii isi iau toti patru un bilet. Se mira maghiarii si intreaba:
- Da de ce luat voi un bilet pentru toti?
Badea Gheorghe, raspunde:
- Ma, pai noi suntem mai destepti, las' ca vedeti voi de ce.
Se urca in tren, pleaca trenul, dupa Ploiesti vine controlorul, romanii intrasera deja in toaleta, maghiarii arata fiecare biletele, se aude o bataie in usa de la toaleta, iese o mana si arata biletul, controlorul trece si ies romanii. Maghiarii:
- Da ma, aveti dreptate. Ajung la Cluj.
Pe drumul de intoarcere, aceeasi 4 maghiari si 4 romani la Cluj, maghiarii iau un bilet si romanii nu iau nici unul.
Urca in tren, intra maghiarii la toaleta, se aude bataia in usa ... iese mana cu biletul ... si apoi o voce:
- Gheo, Ioane, Vasile hai ca am facut rost de bilet.
Care-i deosebirea intre noi si copiii nostri ? Copiii nostri nu reusesc sa inteleaga bancurile de mai jos, iar noi reusim sa radem si acum !

Gigel, fericit, catre învatatoare:
- Tovarasa, ne-a fatat pisica cinci pisoi si sa stiti ca toti cinci sunt comunisti.
Dupa un timp, învatatoarea se intereseaza ce mai fac pisoii comunisti.
- Sunt bine, raspunde Gigel, dar nu mai sunt comuniști.
- Cum asa ?
- Pai, acum au facut ochi ...

Trăim epoca marilor prefaceri.
Eu ma prefac, tu te prefaci, el se preface.

De ce este societatea socialista multilateral dezvoltată, cea mai avansata forma de organizare sociala ?
Pentru ca a preluat creator tot ce a fost mai semnificativ de-a lungul istoriei:
Din epoca de piatra – relatiile;
Din comuna primitiva – organizarea;
Din sclavagism – retributia;
Din feudalism – inchizitia;
Din capitalism – falimentul.

Capitalismul este pe marginea prapastiei. Ce face acolo ? Se uita de sus la noi ...

România pe drumul construirii socialiasmului ... România pe drumul construirii comunismului ... România pe drumuri ...
Va urma