Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
Doi ardeleni citeau ziarul:
- Băi, Ioane, uite ce scrie în ziar: „O bombă costă 4 milioane de dolari” !
- Tulai, de-ar cădea şi în curtea noastră una !

Alți doi ardeleni:
- Tu ştii că ieri aproape că l-am văzut pă tată-tu ?
- Noa, da’ ce vorbă-i asta ? Ori l-ai văzut, ori nu l-ai văzut ? Cum adică aproape ?…
- Apăi tată-tu nu lucră la gară ?
- Ba da.
- Şi nu are o salopetă cu număru’ 44 ?
– Ba da.
- Noa… Eu l-am văzut pă numaru’ 43…

Trei ardeleni fugeau după un tren care tocmai plecase din staţie. Cu chiu cu vai, doi dintre ei reuşesc să se agaţe de scara trenului, în timp ce al treilea rămâne în gară, pe linia ferată. Spre surpriza impegatului, ardeleanul care a pierdut trenul a început să râdă ţinându-se de stomac.
- De ce râzi omule, îl întreabă el. Tocmai ce-ai pierdut trenul.
- Apăi cum să nu râd, că eu trebuia să fiu în tren. Ceia doi numa m-or condus !

Un oltean i se lăuda unui ardelean:
- Bre, făcui o palincă de 38 de grade.
- Mă omule, interveni ardeleanul, aceia-i febră, nu pălincă.
Doi pensionari, prieteni vechi, se regăsesc pe o terasă, la o bericică rece:
- Cum te descurci cu pensia ?
- Nu prea bine, dar mai şi lucrez !
- Unde ?
- Joc în filme erotice pentru bătrâni.
- Şi cum te descurci la scenele alea ... tari ? Mai poţi ?
- Aaa, nu, prietene, acolo avem cascadori !...
Revelionul se apropie, sa ne pregatim din timp !
(Autor anonim)

De o lună, doamna Lili,
Cu bărbatul ei, Ion,
Vor să fac-un chef acasă,
Că doar e … Revelion !

Nu sunt tineri, „vârst-a treia”,
Se mai sprijină-n baston ...
Vor să adune toată „gaşca”,
Că doar e … Revelion!

Se-adunară gospodine
Pricepute la mâncare,
C-aşa se obişnuieşte
La această sărbătoare.

Ela-i tare pricepută
În sarmale cu slănină,
Iar Ioana-n „boeuf” şi icre,
Ana-n tort cu ... zaharină.

Murături aduce Luci,
Pritocite de Bogdan,
Iar Odette, o răcitură
Cu urări în noul an.

Musafirii bat la uşă,
Ora-i zece, casa-i plină.
O paradă de fustiţe
Cu parfum de naftalină …

Bunicuţele fardate
Şi-au expus aurăria,
Iar bărbaţii, cu trei fire
Îşi acoperă chelia.

Masa este aranjată.
Nu au fost dificultăţi.
Toţi pun pe nas ochelarii
Şi privesc la bunătăţi.

Masa-i cu delicatese.
Zice Lili lui Ion:
„Tu nu pui nimic în gură,
C-ai jumate de colon !”

Gina-i zice lui Dănuţ:
„Ce te tot uiţi la mâncare ?
Pentru tine e otravă,
C-ai colesterolul mare !”

Horia vrea o saramură,
Dar nu ia, că-i cardiac,
Lia ar dori iahnie,
Dar are gaze la stomac.

Veselia se încinge
Se-antreneaz-acuma toţi,
Şi încep să-şi amintească
De copii şi de nepoţi.

Când pendula bate ora
C-am ieşit din anul vechi,
Gică doarme stând pe scaun
C-are dopuri în urechi.

Gazda vine c-o surpriză,
Tinereţea s-o învie,
La bărbaţi, în dar le-oferă:
O ... Viagra-n farfurie !

Şi toate doamnele în cor
Sorcovesc pe bărbaţii lor:
„Tare ca fierul,
Iute ca oţelul,
Tare ca piatra,
iute ca săgeata !”

Vreau să-mi spun şi eu părerea:
„Beţi, mâncaţi, fără avize,
Să cinstim anul ce vine,
C-avem timp ... de analize !”
La anu' si La multi ani !
Situatii hazlii
Un barbat insurat avea o aventura cu secretara sa. Intr-o zi, pasiunea lor s-a dezlantuit si s-au dus la casa ei; epuizati datorita unui sex dezlantuit pana tarziu, au adormit, trezindu-se pe la 8 seara. Cand barbatul isi punea hainele, ii ceru femeii sa-i scoata pantofii afara si sa-i murdareasca cu iarba si pamant. Desi intrigata, ea a facut asta; el isi puse pantofii, se urca in masina si pleca acasa.
- Unde ai stat ? il intreba nevasta cand intra.
- Draga, nu pot sa te mint: sunt incurcat cu secretara mea si am fost toata seara sa facem dragoste. Am adormit si nu m-am trezit pana la ora asta.
Sotia lui se uita in jos, ii vede pantofii si ii spune :
- Ticalos mincinos ! Ai fost sa joci golf !
Va urma
Situatii hazlii 1
O pereche de varsta medie care aveau doua fete frumoase, adolescente, s-au hotarat sa mai incerce pentru ultima oara sa aiba un baiat pe care si-l dorisera intotdeauna. Dupa multe luni de incercari, in sfarsit sotia ramase insarcinata si nascu un baiat sanatos 9 luni mai tarziu. Fericitul tata alerga sa-si cunoasca noul copil, si vazandu-l se ingrozi: copilul era cel mai urat bebelus pe care il vazuse in viata lui. Se duse sa-si vada nevasta si ii spuse ca nu vede posibilitatea ca el sa fie tatal acestui copil.
- Uita-te si tu la cele doua fete frumoase pe care le-am facut inainte ! Apoi privind-o cu neincredere o intreba :
- Nu cumva m-ai inselat ?
Femeia surase dulce si ii spuse:
-De data asta nu, dragul meu !
Va urma