Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
-Gelozia ta deja e obsesie, verifici mereu ce fac. Ne despărțim !
-Exagerezi …
-Imediat ajung acasă și sterg pozele cu noi.
-Care imediat, că mai ai vreo 3 km până ajungi. Și vezi că ți s-au dezlegat șireturile.

Iată și cum a decurs povestea defășurată la un hotel.
Ieri m-am dus cu amanta la un hotel și, la intrare, văd parcată mașina socrului meu. Mi-a sărit tot cheful și, bineînțeles, dacă mă vedea aveam probleme. I-am explicat amantei că azi este imposibil și a plecat supărată.
De nervi, i-am rupt ambele oglinzi și am plecat acasă. A două zi m-am dus să-l văd și să râd de el că nu mai are oglinzi la mașină. Era foarte supărat și îl întreb :
– Ce-i cu ține, te văd parcă supărat ?
– Cum dracu` să nu fiu, ieri i-am împrumutat mașina lu` nevastă-ta și mi-a adus-o înapoi fără oglinzi.

- Barbatul meu ma inseala !
– De unde stii ?
– Am patru copii si nici-unul nu seamana cu el !

– Sotia mea afirma ca-i sanatos sa mananci alimente crude.
– Nici nevestei mele nu-i place sa gateasca !

– Ce faci in concediul asta ?
– Vroiam sa fac o plimbare in jurul lumii, dar nevasta-mea vrea sa mearga in alta parte !

– Doctore, ati recomandat sotiei mele sa se duca la bai. E bolnava ?
– Nu ! Dvs. aveti nevoie de liniste !
– Hai la o bere !
– De cand s-a mutat soacra la mine, nu mai beau !
– De ce ?
– N-am chef s-o vad in dublu exemplar . . .

– Ai auzit ce-a patit Popescu ?
– Nu!
– A fugit cu nevasta-mea !

– Maine aniversam 30 de ani de la casatorie; am putea taia curcanul ?
– De ce ? Doar nu e vina lui . . .

Adam si Eva se plimba prin Paradis.
Eva:
– Adam, ma iubesti ?
Adam:
– Am vreo alternativa ?

– Prietene, n-am avut noroc cu nici o nevasta !
– Cum asa ?
– Prima a fugit cu un italian . . .
– Si-a doua ?
– Nu vrea sa fuga . . .
Discutie intre doi cowboy:
– Mie mi se pare imoral sa faci cunostinta cu viitoarea sotie intr-un bar !
– Ai dreptate. Dar tu cum ai cunoscut-o pe a ta ?
– Am castigat-o la o partida de biliard !

Ea si el, in pat, lipiti unul de altul.
El: – La ce te gandesti, iubito ?
Ea sopteste tandru: – La acelasi lucru ca si tine !
El: – Minunat. Atunci, mie imi faci omleta cu sunca, iar salata din ardei, rosii, gogosari …

La un bijutier, sotia probeaza o bratara masiva din aur, apoi isi intreaba sotul, daca ii place.
– Nu, draga ! Bratara asta te ingrasa !

Sotul, intors acasa, simte mirosul din bucatarie.
– Iar tocana de pasare ?
– Dragule, tu nu stii ce vrei: luni iti place tocana, marti, miercuri, joi la fel – iti place – si deodata, vineri nu-ti mai place . . .

– Fata mea, cineva mi-a cerut mana ta !
– Vai tata, dar n-as vrea sa ma despart de mama !
– O, poti sa o iei cu tine, draga mea !
Ea: – E buna ciorba ?
El: – Ai chef de cearta ?

– De ce stai afara pe vremea asta urata ?
– Sotia mea a inceput sa cante si nu vreau sa creada vecinii ca o bat.

Un gangster jefuieste o banca si ia cativa ostateci.
– M-a vazut cineva ? intreaba.
– Da ! raspunde un ostatec. Talharul il impusca. La al doilea – aceeasi intrebare. Raspunsul:
– Eu, nu. Dar te-a vazut nevasta-mea !

– Cum pastrati armonia conjugala ?
– Prin reciprocitate. Cand sotia e nervoasa, eu tac. si invers: eu tac cand sotia e nervoasa !
– E adevarat ce mi-a spus barbatul dumneavoastra ? De ce nu vreti sa intretineti relatii cu el ?..
– Domnule doctor, sunt foarte obosita. Toata ziua lucrez. Dimineata sar intr-un taxi si ma duc la serviciu. Cind ajung, taximetristul ma intreaba: „Facem socoteala sau…”. Ca sa fac si eu ceva economie, aleg „sau”.
Ajung la serviciu, seful imi zice: „Sa stii ca iar ai intirziat. Ce facem, iti taiem din salariu, sau ?… Bine’nteles, aleg „sau”. Dupa lucru, obosita ma urc intr-un taxi si ce sa vezi acelasi lucru…
Doctorul:
– Ei, ce parere aveti, ii spunem sotului, sau ?…

- Și ai iubit sau …
– Nu. Și vrei să-mi propui să fi tu ?
– Păi tu ce crezi ?
– Știi ce scrie pe capacul de la bere ?
– Nu zi tu.
- Mai încearcă.

Mama intră în dormitorul lui Bulă să-l trezească pentru a pleca la școală, dar îl găseşte plângând.
– Bulă, de ce plângi ? îl întreabă.
– Am visat că şcoala luase foc.
Mama încearcă să-l consoleze:
– Nu mai plânge, scumpul meu, era doar un vis.
– Tocmai de-asta plâng !