Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate

Fiul meu in varsta de 24 de ani are handicap grav,iar pe 23 mai 2013 am fost la comisia de expertiza a capacitatii de munca si a primit gradul I de invaliditate.Conform deciziei CCR 680/2012 accesul la pensia de invaliditate nu mai este conditionat de stagiul de cotizare realizat.El are facultate facuta la zi dar nici o zi de munca.Facultate fiindu-i considerata stagiu de cotizare.
Am depus dosarul la casa de pensii si astazi a venit decizia in care scrie ca are o pensie de 16 lei.Cum se poate asa ceva?
Am sunat la casa de pensie si o functionara mi-a spus ca asa primeste si ca i se va da 350 lei pensie sociala+cei 16 lei
cum este posibil ca cineva cu sindrom down sa-i faca pensie de invaliditate 566 lei care a platit 130 lei contributii pt.13 zile,dar fiului meu cu distrofie musculara progresiva forma duchenne (care este destul de rau ca sta numai la orizontala nemaiputand sta nici in sezut in scaunul cu rotile din decembrie anul trecut) de 16 lei?
nu i-a acordat stagiu potential! de ce,daca la comisie a primit gradul I?
Astept cu nerabdare raspunsul specialistilor! multumesc!
gabryelalion, utilizator
Pentru ca intradvar nu mai este o conditie stagiul de cotizare dar tot se calculeaza cat anume a realizat in campul muncii ca atare ia iesit acea pensie de 16 lei dar sa trecut la completare pana la 350 lei ca indemnizatie sociala .
In rest ce sa va spun imi pare rau ca sufera de asa afectiuni nasoale am si eu in familie persoane cu probleme grave si care la fle primesc 350 lei asta este ce sa zic mai bine ca inainte cand pur si simplu nu se dadea nimica .
Multa sanatate dvs si fiului dvs
1. - Daca nu are nici macar o zi de stagiu de cotizare nu i se acorda pensie de invaliditate.
- Perioada de facultate la zi nu este stagiud e cotizare la pensie, este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.

2. Daca are un minim de stagiu de cotizare, macar de o zi, atunci i se acvorda pensie de invaliditate dar fara a se lua in calcul stagiul potential (in acest caz pensia va fi foarte mica.

3. Pentru i se calcula stagiul potential (cand pensia va fi mai mare) trebuie sa aiba un anumit numar de ani de stagiu de cotizare, in functie de varsta persoanei la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca.

4. Nu se compara niciodata un pensionabil cu altul pentru ca situatiile nu pot fi niciodata identice.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc!
Pe decizia de pensie venita de la casa de pensii apare stagiul total de cotizare realizat 2 ani,8 luni si 29 de zile.
Prietena mea are fata cu sindrom down si au pus-o sa plateasca cei 130 lei stagiu pt 13 zile si i-au facut 566 lei pensie.are stagiu 13 zile. eu nu inteleg de ce unul asa ,iar altul altfel?!
gabryelalion, utilizator
Buna dimineata!
Mai am cateva intrebari: cei doi ani de master sunt considerati stagiu de cotizare? daca baiatului mei i s-a luat facultatea 2 ani ,8 luni si 29 de zile neavand cei 3 ani de stagiu obligatorii pt varsta sa puteam platii diferenta de aproape 3 luni pt a ajunge la stagiul de 3 ani? daca da i se v-a acorda stagiul potential conf.art.76 din legea 37/2013,iar punctajul lunar sa fie 0,70 pentru gradul I de invaliditate conform art.98 alin(1)lit a?
multumesc!
Parerea mea este ca nu se mai poate face nimic.
Daca aveati 3 ani de stagiu asimilat,vi se acorda stagiu potential.
Pensia ar fi fost de 537 de lei.
Fara stagiu potential,veti primi indemnizatia minima pentru pensionari de 350 de lei,in care intra si cei 16 lei.

Legea 263/2010

ART. 49

(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

Potrivit art.49(1)lit.b)se intelege ca durata normala a studiilor in cazul de fata a fost de 2 ani 8 luni si 29 de ziel.

Fara stagiu potential,punctajul mediu anual este de 0,02082

Adica 2,75x0,25:35x106%

0,02082x762,1=16 lei pensie

Cu stagiu potential ar fi fost 0,70452

Adica 32,25x0,7+0,6875:35x106%

Pensia 0,70452x762,1=537 lei pensie