Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Buna ziua,
Sunt nascuta pe 09. 07.1957, actualmente pensionata gradul II cu pensie revizuibila incepand cu 05. 03. 2010. Pe decizia de pensionare de boala, la "Calculul stagiului de cotizare" este trecut:
-Total stagiu de cotizare realizat - 29 ani 6 luni 2 zile
-din care in grupa II (100%) -8 ani 9 luni 17 zile
-conditii normale - 18 ani 2 luni 7 zile
-stagiu aferent grupa I si II - 2 ani 0 luni
-Stagiu de cotizare necesar 22 ani
-Stagiu potential 0 ani 5 luni 28 zile.
Va rog spuneti-mi la ce varsta pot iesi la pensie pentru limita de varsta.
Va multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru cei 8 ani si 9 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%) ati putea beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni dar numai daca ati avea stagiul complet de cotizare (de 30 de ani si 10 luni), fara a lua in calcul stagiile asimilate (pensia de invaliditate, facultatea la zi etc.).
- Dvs. aveti doar 29 de ani si 6 luni (conform deciziei de pensioare de invaliditate).

3. - In aceste conditii, la varsta de 60 de ani si 10 luni, in luna mai 2018, pensia de invaliditate se transforma in pensie pentru limita de varsta.
- Se va recalcula pensia si vi se va acorda cea mai avantajoasa dintre ele (pensia de invaliditate sau pensia pentru limita de varsta)
Adevarat a Inviat!
Va multumesc pentru raspuns. As vrea sa va intreb daca nu pot plati din mana contributia la fondul de pensii pentru cele 16 luni care imi lipsesc pentru a beneficia de reducerea de 1 an si 6 luni, in conditiile in care sunt inca pensionata gradul II. Va multumesc.
La implinirea varstei de 59 de ani si 4 luni veti fi trecuta la limita de varsta.
Indepliniti conditia de stagiu.
Buna ziua,
Inteleg bine? Daca platesc din mana pentru completarea stagiului de cotizare la 30 de ani si 10 luni pot iesi la pensie la 59 ani si 4 luni?
Va multumesc
Nu ati inteles bine.
Indepliniti conditia de stagiu fara nicio alta completare(asigurare).
In conditia de stagiu intra si stagiul asimilat.
Stagiul potential de 5 luni si 28 de zile va fi inlocuit cu stagiul asimilat(perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate).
Carp Mircea, utilizator