Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Formare profesionala ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Formare profesionala ONG

Buna ziua,
Am un ONG infiintat in anul 2012 si as dori sa aflu daca ma pot autoriza pentru a desfasura in cadrul acestuia activitati de formare profesionala in meseriile de agent de securitate si detectiv particular?
Raspuns preliminar: In principiu da, daca activitatile de formare profesionala se incadreaza in scopul / obiectivele / mijloacele prevazute in Statutul ONG-ului, e chiar foarte obisnuit ca entitatile care ofera servicii de formare profesionala a adultilor sa aiba forma juridica de ONG. Trebuie insa studiate legile speciale care reglementeaza cele doua activitati mentionate, pentru a verifica cerinte specifice si apoi a vedea daca un ONG le poate asigura. Atentei ca s-a modificat recent legislatia de formare profesionala a adultilor, si urmeaza sa apara noi norme metodologice de aplicare, inclusiv cu privire la recunoasterea ca entitate de formare profesionala a adultilor..
radumititean a scris:

Raspuns preliminar: In principiu da, daca activitatile de formare profesionala se incadreaza in scopul / obiectivele / mijloacele prevazute in Statutul ONG-ului, e chiar foarte obisnuit ca entitatile care ofera servicii de formare profesionala a adultilor sa aiba forma juridica de ONG. Trebuie insa studiate legile speciale care reglementeaza cele doua activitati mentionate, pentru a verifica cerinte specifice si apoi a vedea daca un ONG le poate asigura. Atentei ca s-a modificat recent legislatia de formare profesionala a adultilor, si urmeaza sa apara noi norme metodologice de aplicare, inclusiv cu privire la recunoasterea ca entitate de formare profesionala a adultilor..

Despre ce lege este vorba???
Legea nr. 167/2013 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 318, din 3 iunie 2013.