Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie inregistrare voucher
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie inregistrare voucher

As dori opinia dvs. cu privire la inregistrarile contabile privind un site de reduceri (vouchere).

Site-ul de reduceri (spre exemplu societatea X) incheie un contract cu o societate (Alfa) in vederea postarii unei oferte de servicii (cursuri de inot). Oferta poate fi :
cazul 1:sub forma doar de voucher valoric pe care il incaseaza "societatea X"
cazul 2: voucher-ul sa includa si valoarea cursului de inot .
Presupunem ca Societatea X nu este platitoare de TVA.

Avand in vedere experienta dvs. si daca ma puteti ajuta, va rog sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate legala ca firma X sa factureze direct catre clientul final (in cazul vouchere-lor valorice care nu includ si valoarea serviciului), fara sa mai factureze catre SC Alfa, deoarece SC Alfa nu doreste sa includa valoarea voucher-ului in factura emisa catre clientul final, mai ales ca sunt si clienti finali care achizitioneaza vouchere si nu le folosesc.
Va multumesc
CONTABIUM, Contabil