Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal sau chitanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal sau chitanta

Societatea achizitioneaza din UE diverse utilaje ( agricole, motostivuitoare, betoniere ) , autoturisme inregistrate in contul 371 . Din acestea o parte sunt vandute catre persoane juridice ( aici e ok -se emite factura si chitanta sau se incaseaza prin banca) iar unele catre persoane fizice. Este necesar bon fiscal si factura catre persoane fizice sau e suficienta factura si chitanta? . Unele fiind cu valori mari se incaseaza prin banca. Cum este corect? Va multumesc!
In cazul in care cumparatorul este persoana fizica, la incasarea in numerar a pretului sunteti obligat sa eliberati bon fiscal.
Multumesc pentru raspuns!
As mai avea o intrebare. SC achizitioneaza cam o data la 3 luni un tractor, o betoniera , un excavator, etc( adica nu foarte multe bucati) toate din UE. Aici le tine pe toate intr-un depozit iar in contabilitate intr-o singura gestiune de marfa. Cand vinde la persoane fizice trebuie sa le transfere intr-o alta gestiune ( din punct de vedere contabil). Ele cand sunt aduse nu se stie daca le vindem la persoane juridice sau fizice.