Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cas marit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cas marit

Cine suporta marirea cas pt salariat? Sunt obligati angajatorii sa asigure acelasi venit net anterior acestei mariri? Pot gasi o precizare clara intr-o lege, undeva?
mmsc
Legea 19/2009 (Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2009) publicata in MO in 27.02.2009 spune asa:
"
Art. 18. -
(1) În baza prevederilor art. 18 alin. (2) şi (3) din Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, pentru anul 2009 cotele de contribuţie de asigurări sociale se stabilesc după cum urmează:
a) 31,3% pentru condiţii normale de muncă, datorate de angajator şi angajaţi, din care 10,5% datorate de angajaţi şi 20,8% datorate de angajatori;
b) 36,3% pentru condiţii deosebite de muncă, datorate de angajator şi angajaţi, din care 10,5% datorate de angajaţi şi 25,8% datorate de angajatori;
c) 41,3% pentru condiţii speciale de muncă, datorate de angajator şi angajaţi, din care 10,5% datorate de angajaţi şi 30,8% datorate de angajatori.
(2) În cota de contribuţie individuală de asigurări sociale prevăzută la alin. (1) este inclusă şi cota de 2% aferentă fondurilor de pensii administrate privat, prevăzută de Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(3) Cotele prevăzute la alin. (1) şi (2) se aplică începând cu veniturile aferente lunii februarie 2009."

Nu exista nici o prevedere legala care sa oblige angajatorul sa suporte partea de cotizatie marita care-i revine angajatului (este suficient ca pentru angajator s-au marit cu peste 2%) precum nu exista nici o lege care sa oblige angajatorul sa-i mentina acelasi salariu net , avut anterior maririi cotizatiilor, angajatului.

CCMUNN face referire la obligativitatea aplicarilor coeficientilor de ierarhizare la salariu brut, nu si la net.