Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am ºanse sã câºtig douã plângeri împotriva a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am ºanse sã câºtig douã plângeri împotriva a douã procese verbale de contravenþie?

Am luat astazi amenda pentru centura de siguranta fiind cu masina de firma iar pe procesul verbal nu au fost inscrise ocupatia,locul de munca,conform Art.17 din OG nr. 2/2001.Se poate contesta procesul verbal invocand viciu de procedura si sa cer anulare amenzii pe care am platito (70 lei) si anulare celor 2 puncte la permis?
Acum o saptamana am fos surprins de aparatul radar in localitate cu 64 km/h iar agentul care m-a oprit nu a fost cel de pe radar si a refuzat sa-mi prezinte omologare aparatului radar si verificarea acestuia (acestea le-am am trecut si la mentiuni pe PV).Am sanse sa contest si acest PV deoarece sunt in intervalul de 15 zile.Mentionez ca am platit ambele amenzi si am semnat ambele procese verbale.
buna ziua,
Daca cel privind radarul aveti sanse sa castigati in instanta, la cel cu centura NU!
av. Gabriel Klein Kiritescu
In ceea ce priveste primul pv.lipsa mentiunilor precizate de dvs nu atrage nulitatea acestuia,in ceea ce priveste cel de-al doilea pv agentul constatator nu are obligatia legala de a va arata actele solicitate,pe care le puteti totusi solicita ca probe in cadrul contestatiei,existand sanse ca acestea sa nu fie in regula.
Trebuie să ştiţi că, începând de sâmbătă, plângerile contravenţionale se timbrează cu 20 de lei fondul şi 20 de lei calea de atac (art. 19 din O.U.G. nr. 80/2013). În plus, dacă veţi pierde cele două plângeri contravenţionale, veţi fi obligat la plata de cheltuieli judiciare în favoarea statului.