Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata fara penalizare

Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii.
Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata para penalizare ?
Tata socru este nascut in dec 1950 si are 42 de ani vechime si activeaza in campul muncii. El poate iesii la pensie anticipata fara penalizare ?
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 1 luna, in mai 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 1 luna, in mai 2010, daca are un stagiu de cotizare de 38 de ani si 1 luna;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 1 luna, in mai 2010, deoarece are stagiul complet de cotizare indeplinit.

3. - Daca solicita pensie anticipata partiala de la 1 decembrie 2012 diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare deci o diminuare a pensiei cu 22,5%.
- In luna mai 2015 se va trece din oficiu la pensia pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

4. Pentru un barbat nascut in decembrie 1950, varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

5. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in decembrie 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in decembrie 2010, daca are un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in decembrie 2010, deoarece are stagiul complet de cotizare indeplinit.

6. Daca reuseste sa mai faca un an stagiu de cotizare (deci sa faca 43 de ani) poate solicita apoi imediat pensie anticipata (fara diminuare).