Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionar boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionar boala

salutare.
pentru un pensionar, pe a carui decizie primita de la Casa de Pensii ( aceasta se actualizeaza anual) scrie ca poate lucra 4 ore/zi sau 8 ore/zi cu 1 zi pauza, se plateste contributia individuala si a societatii la somaj?
In conditiile in care este angajat un pensionar cu grad pensionare 3,(adica are voie sa presteze munca maxim 4 h/zi,)acesta va plati toate contributiile unui angajat si aceasta pentru ca:
citat din Codul Muncii/2009
ART. 103 – Drepturile salariatului incadrat cu contract de munca cu timp partial

(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

(3) (abrogat prin OUG 65/2005) In cazul salariatului care desfasoara activitatea in temeiul unui contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurari sociale se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat conform legii.